Americký prezident Joe Biden telefonoval ruskému lídrovi Vladimiru Putinovi a nabídl mu osobní schůzku. V úterý o tom informoval Bílý dům. (Foto: Wikimedia)

„Prezident Biden potvrdil svůj cíl budovat stabilní a předvídavé vztahy s Ruskem v souladu se zájmy Spojených států, a navrhl během několika měsíců uspořádat summit ve třetí zemi, kde by se projednalo široké spektrum otázek, se kterými se potýkají USA a Rusko,“ stojí v prohlášení Bílého domu.

V administrativě amerického prezidenta rovněž dodali, že dva lídři během telefonátu probrali regionální a globální otázky včetně záměrů obou stran „vést dialog o strategické stabilitě v řadě otázek kontroly zbrojení a o vznikajících hrozbách bezpečnosti na základě prodloužení dohody START III“.

Kromě toho Biden vyjádřil své znepokojení nad posílením ruské vojenské přítomnosti na Krymu a na hranici s Ukrajinou.

Americký prezident zdůraznil „neochvějnou americkou podporu suverenitě a teritoriální integritě“ této zemi. Biden proto „vyzval Rusko k deeskalaci napětí“.

Biden dále sdělil Putinovi, že Washington bude pevně hájit své zájmy v případě kybernetických útoků či zasahování do voleb.

Rusko dříve opakovaně odmítalo obvinění z pokusů ovlivnit výsledky voleb v různých zemích. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, žádné důkazy o ruském vměšování do volebního procesu v jiných zemích neexistují.

Tiskové oddělení Kremlu potvrdilo, že Putin a Biden vyjádřili svou připravenost k pokračování dialogu o důležitých otázkách zajištění globální bezpečnosti, „což by odpovídalo zájmům nejen Ruska a USA, ale i celého mezinárodního společenství“.

„Joseph Biden vyjádřil svůj zájem o normalizaci záležitostí dvoustranných vztahů a vytvoření stabilních a předvídavých vzájemných vztahů v tak ostrých otázkách, jako jsou zajištění strategické stability a kontroly zbrojení, íránský jaderný program, situace v Afghánistánu či globální klimatické změny,“ uvádí Kreml.

V tomto ohledu americký prezident navrhl „zvážit možnost uspořádání v dohledné budoucnosti osobní schůzky na nejvyšší úrovni“.

„Během výměně názorů o vnitroukrajinské krizi Vladimir Putin vysvětlil přístup k politickému řešení, který je založen na minském ‚Souboru opatření‘,“ uvádí Kreml.

Relevantní orgány obou států mají propracovat otázky, o kterých oba prezidenti mluvili.

Zdroj: snews.com