Šest senátorů, včetně takových známých „jestřábů“, jako je John McCain a Lindsey Graham, připravilo návrh zákona o nových sankcích proti Rusku Zákon o ochraně před agresí Kremlu. Autoři dokumentu ho okomentovali jako „drtivou ránu“ pro Moskvu.

Hackeři, ropný průmysl, oligarchové

„Našim cílem je uložit ochromující sankce na Putinovo Rusko, dokud nezastaví zasahování do volebního procesu ve Spojených státech, nezastaví kyber útoky na infrastrukturu USA, dokud neodstoupí ruské síly z Ukrajiny a nepřestanou vytvářet chaos v Sýrii," uvádí jeden z hlavních autorů projektu Lindsey Graham.

Konkrétně se vyjádřil o navrhovaných sankcích na svých internetových stránkách. Mohou být rozděleny do tří kategorií.
Zaprvé jsou to osobní sankce proti ruským politikům, podnikatelům a členům jejich rodin, stejně jako proti „dalším osobám, které se podílejí na nezákonné činnosti týkající se přímých či nepřímých instrukcí Vladimira Putina".

Sen amerických senátorů je najít a zabavit majetek samotného ruského prezidenta. Kvůli tomu autoři zákona požadují od zvláštních služeb připravit zprávu „o majetku a aktivech Vladimira Putina".

Zadruhé jde o omezení ruského ropného průmyslu. Graham a jeho spoluautoři požadují, aby bylo americkým občanům odepřeno právo účastnit se „činností souvisejících s projekty produkce ropy v Rusku".

Třetí soubor sankcí je zaměřen na přerušení „škodlivých počítačových aktivit" z Ruska. Bylo navrženo vytvořit další speciální službu Úřad pro kyberprostor a digitální hospodářství a přijmout zvláštní zákon O ochraně celistvosti hlasování, díky kterému se porušení volebního systému stává státním zločinem.

Nikdo si toho nevšimne

V těchto opatřeních ve skutečnosti není nic nového. Autoři Zákona o ochraně americké bezpečnosti před agresí Kremlu z roku 2018 jen shrnuli všechny iniciativy předložené americkými zákonodárci za posledních několik let. Proto bude účinek minimální. Zainteresované ruské společnosti a jednotlivci již přijali nezbytná opatření k minimalizaci rizik.

Zároveň se senátoři neodvážili přijmout přísné sankce proti ruskému vývozu ropy a zemního plynu a finančnímu sektoru, který by byl skutečně citlivý pro ruskou ekonomiku.

Jedná se zejména o sankce proti ruskému státnímu dluhu. Hodně zahraničních analytiků varovalo před touto možností.

Podle ruské banky nerezidenti disponovali k 1. červenci federálními úvěrovými dluhopisy v hodnotě téměř dvou bilionů rublů. V případě úplného zákazu operací s ruským státním dluhem by byli donuceni prodat tyto cenné papíry, rubl vyměnit za dolary a vyvézt je z Ruska.

Analytici ze Citigroup odhadují, že dva biliony rublů by se momentálně zhroutily na měnovém trhu, což by oslabilo ruskou měnu na 73 — 75 rublů za dolar.

Nicméně, Lindsay Graham a jeho spoluautoři mluví o zákazu nákupu budoucí produkce OFZ a o prodeji již koupených cenných papírů. Ne kvůli laskavé duši, ale výhradně ve prospěch amerických investorů, kteří by se museli zbavit ruských cenných papírů velice levně, aby zabránili obrovským ztrátám.

Pokud Kongres zakáže nákup nové produkce OFZ, tak dolar, podle odborníků, vzroste o 5 %, na 66 — 67 rublů za dolar. Pak se kurz vrátí na dnešní úroveň kvůli růstu příjmů Ruska z vývozu ropy.

Zdroj: snews.com