Mezinárodní společenství má morální povinnost pomoci Afgháncům v nouzi. Po virtuálním summitu lídrů zemí G7 to uvedla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. (Foto: Flickr)

Situaci v Afghánistánu označila za tragédii pro místní obyvatelstvo a za velký neúspěch pro mezinárodní společenství.

Předseda Evropské rady Charles Michel na tiskové konferenci dodal, že prioritou skupiny G7 je bezpečná evakuace osob z Kábulu.

Evropští představitelé podle něj naléhali na amerického prezidenta Joea Bidena, aby americká armáda zabezpečila kábulské letiště, dokud nebude evakuační mise dokončena.

„(Naši) američtí přátelé musí letiště zabezpečit na dobu nezbytně nutnou k dokončení operací a zároveň zajistit spravedlivý přístup na letiště pro všechny občany, kteří mají nárok na evakuaci,“ uvedl Michel.

Skupina G7 rovněž žádá Taliban, aby zaručil bezpečný odchod z Afghánistánu po 31. srpnu. Skupinu nejvyspělejších zemí světa tvoří Velká Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Německo, Itálie a USA.

Velká Británie v současné době vykonává rotující předsednictví skupiny G7. Mimořádné virtuální setkání lídrů svolal britský premiér Boris Johnson.

Afghánské militantní hnutí Taliban obsadilo 15. srpna hlavní město Kábul a převzalo moc v Afghánistánu, odkud se od té doby snaží uprchnout tisíce lidí.

Západní země organizují evakuační lety pro své diplomaty a Afghánce, kteří s těmito zeměmi spolupracovali.

Zdroj: euronews.com