„Chtěli jsme rozložit smlouvy na dodávky vakcín proti covid-19 na delší období, ale výrobci nejsou flexibilní. Proto jsme minulý týden uplatnili doložku vyšší moci, odmítáme přijímat vakcíny a provádět platby,“ informoval Adam Niedzielski. (Foto: Flickr)

Upozornil, že v současné situaci, kdy Polsko čelí přílivu uprchlíků, „máme právo očekávat“, že Evropská komise v této věci vytvoří zvláštní nástroje.

Ministr zdravotnictví Adam Niedzielski byl v úterý hostem pořadu „Rozmowy Piaseckiego“ na TVN24. Hovořil mimo jiné o smlouvách, které Polsko podepsalo s výrobci vakcín COVID-19 a které jsou stále v platnosti.

Proto Polsko „požádalo Evropskou komisi, stejně jako hlavní společnosti a výrobce vakcín, aby dodávky, které byly v nadcházejících čtvrtletích plánovány ve velkém množství, rozdělily v čase a poskytly těmto smlouvám větší flexibilitu a volnost. – Chtěli jsme tyto dodávky rozložit na 10 let a platit až po obdržení vakcín. Bohužel jsme se setkali s naprostou nepružností výrobců,“ řekl Niedzielski.

Ministr souhlasil s tím, že jsme si těmito smlouvami „svázali ruce“. Jedná se o vážnou finanční zátěž. Zejména Polsko je nyní kvůli přílivu uprchlíků ve finanční tísni. Domníváme se, že v měřítku EU máme právo očekávat, že pro nás budou vytvořeny zvláštní nástroje, které nám poskytnou větší flexibilitu, alespoň v těchto smlouvách.

Připustil, že „důsledkem toho bude právní konflikt“, který „již probíhá“.

Začali jsme se společností Pfizer, v příštích dnech, týdnech budeme jednat s dalšími společnostmi a doufáme, že projeví větší flexibilitu, řekl.

Pokud se na druhé straně nedočkáme flexibility, budeme muset použít nejpřísnější právní nástroje, zdůraznil. Ministr uvedl, že je „zklamán postojem Evropské komise i výrobců“ vakcín.

Zdroj: tvn24.pl