Petro Porošenko se s německou kancléřkou Angelou Merkelovou domluvil na pokračování tlaku na Rusko. Jak uvádí ukrajinský portál 112, Porošenko a Merkelová si také vyměnili názory na předcházení ruským zásahům do prezidentských voleb na Ukrajině. (Foto: Wikimedia)

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko během jednání na Světovém ekonomickém fóru v Davosu souhlasil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v pokračovaném tlaku na Rusko. Informoval o tom mluvčí prezidenta Ukrajiny Svjatoslav Tsegolko.

„Partneři v dialogu se dohodli na pokračování tlaku na Rusko pro propuštění všech ukrajinských rukojmí, včetně válečných zajatců námořníků," napsal Tsegolko na Facebooku.

Tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva narušily 25. listopadu hranici Ruska, vpluly do dočasně uzavřených vod a zamířily z Černého moře ke Kerčskému průlivu. 

Nebezpečně manévrovaly a nepodřídily se zákonným požadavkům ruských úřadů. Lodě s 22 námořníky a dvěma příslušníky SBU byly zadrženy, tři zranění námořníci byli hospitalizováni. Vůči zadrženým bylo zahájeno trestní stíhání v případu nezákonného překročení státní hranice.

Jak se v novinách uvádí, Porošenko a Merkelová si také vyměnili názory na předcházení ruskému zasahování do prezidentských voleb na Ukrajině.

Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu se koná od 22. do 25. ledna.

Účastnici fóra jsou vedoucí představitelé podnikaní, političtí vůdci, významní myslitelé a novináři. Předmětem diskuse jsou nejnáročnější globální problémy, včetně ochrany zdraví a životního prostředí.

Dříve bylo oznámeno, že Donald Trump zrušil cestu na fórum kvůli přerušení fungování americké vlády. Britská premiérka Theresa Mayová odmítla účast na Světovém ekonomickém fóru v Davosu kvůli situaci kolem brexitu. Účast odmítl i Emmanuel Macron.