Ruský prezident Vladimir Putin na setkání s americkým prezidentským poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem uvedl, že by strany měly hledat „styčné body“ a Spojeným státům připomněl symbol míru, který je vyobrazen na americkém státním znaku. Informují o tom ruská média.

„Pokud si dobře pamatuji, na znaku Spojených států je vyobrazen orel. Na jedné straně drží svazek 13 šípů a na druhé pak olivovou ratolest s 13 olivami, jako znak mírumilovné politiky. A teď mám otázku — váš orel už všechny olivy snědl, že zbyly jen šípy?" prohlásil Putin.

Účastníci delegace odměnili Putinův výrok smíchem.

Ruský prezident poznamenal, že by si chtěl s Boltonem promluvit nejen jako s poradcem amerického prezidenta, ale také jako s odborníkem v oblasti odzbrojení a kontroly zbrojení.

Bolton vyjádřil naději, že bude schopen odpovědět na Putinovy dotazy, ale dodal, že olivovou větev s sebou nepřivezl.

„To jsem si i myslel," zareagoval Putin a účastnící jednání se opět zasmáli.

„Pokud si pamatujete, olivová ratolest se nachází v pravém pařátu orla. A ten demonstruje své priority právě tímto způsobem," vysvětlil Bolton.

Putin dále připomněl, že na americkém erbu se nachází i nápis Jednota v rozmanitosti.

„A proto se domnívám, nehledě na různé přístupy, že je možné a také nezbytné hledat tyto „styčné body"," řekl závěrem ruský lídr. Bolton odpověděl, že to je záměrem Spojených států.