Velké společnosti skoro ve všech zemích Evropské unie neplatí daně v plné výši, píše Suddeutsche Zeitung s odkazem na výsledky studie, kterou uskutečnila frakce Zelených v Evropském parlamentu. (Foto: Wikimedia)

Článek poukazuje na obrovský nesoulad mezi oficiálně stanovenými daněmi a částkami, které byly skutečně zaplacené mezinárodními společnostmi.

První místo podle těchto rozdílů obsadilo Lucembursko. V této zemi byla v letech 2011-2015 oficiální sazba na daně 29 %, ale velké společnosti ve skutečnosti platily pouze 2 %.

Daňové sazby na Maltě, v Rakousku, Nizozemsku a ve Francii jsou o polovinu nižší. V Německu je sazba na daně asi 30 %, ale odpočty velkých společností tvoří asi jen 20 %, poznamenává Deutsche Welle.

Pouze v Bulharsku autoři studie nezaznamenali nesrovnalosti mezi určenými a skutečně zaplacenými daněmi.

Expert z frakce Zelených v Evropském parlamentu pro finanční politiku Sven Gigold vyzval k větší průzračnosti daňových postupů, které používají nadnárodní společnosti.

„Evropská komise předložila dobrý návrh na zajištění průzračnosti daní ve velkých společnostech.

Nyní se německý ministr financí Olaf Scholz musí vzdát taktiky blokády a vystoupit v Radě EU na podporu daňové průzračnosti," řekl Gigold v rozhovoru pro Suddeutsche Zeitung.

Zdroj:  sueddeutsche.de