Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se obrátil ve videoprojevu k venezuelskému národu. V něm vyzval k politickému přechodu a ujistil, že je Spojené státy podporují. (Foto: Twitter)

V úterý se venezuelská opozice neúspěšně pokusila svrhnout prezidenta země Nicoláse Maduru. Během střetů s bezpečnostními silami bylo zraněno přinejmenším 300 lidí a jsou hlášeni i čtyři mrtví.

V sobotu Pompeo vyzval ve svém projevu k politickém přechodu a svržení Madura. Podle něj by se měl venezuelský lid dožadovat návratu demokracie.

„Spojené státy vidí vaši statečnost,“ obrátil se šéf americké diplomacie k venezuelským občanům. „Obdivujeme vás a stojíme při vás,“ ujistil Pompeo.

Dále obvinil Rusko a Kubu z toho, že pomohly Madurovi způsobit v zemi bídu.

„Teď nastal čas přechodu. Konec hladovění, konec dětí bez léků, konec represí. Spojené státy stojí pevně při vás,“ prohlásil. „Spojené státy budou stát při vás v každém vašem kroku“, uzavřel.

Toto prohlášení přišlo po páteční schůzce v Pentagonu, které se zúčastnil poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton, úřadující ministr obrany Patrick Shanahn a jeho náměstek pro politické otázky John Rood. Předmětem jednání byla situace ve Venezuele. Stejný den televize CNN uvedla, že Bílý dům zvažuje poskytnutí financí Juanu Guaidóovi.

Washington opakovaně prohlašoval, že ve Venezuele nevylučuje vojenský zásah.