Dubnový průzkum agentury STEM hovoří o tom, že by mohlo dojít k odstranění demokracie. Dle něj totiž demokratické strany klesají a extrémisté spolu s hnutím ANO vesele stoupají. V přepočtu na křesla v PS již prý mají ústavní většinu, píše portál Forum24.

Když ale tento průzkum srovnáme s průzkumem Medianu, je situace poněkud odlišná. Druhý průzkum je totiž poněkud optimističtější, píše portál.

Uvádí se, že podle průzkumu Medianu má hnutí ANO o něco slabší výsledek než v posledních volbách v roce 2017, tedy 29,5 %. Podle výsledků průzkumu STEM je ale situace jiná. Tam si hnutí ANO oproti minulým volbám polepšilo o 4,3 procenta (celkem tedy 34 %).

Zajímavé jsou i trendy, které agentury přisuzují jednotlivým stranám. Podle STEM hnutí ANO roste, ale podle Medianu lehce klesá. Oproti březnu Median u hnutí ANO naměřil o půl procenta méně.

Pokud jde o ODS, pak si dle STEM strana polepšila o 0,5 % oproti březnu. Median však v posledních třech měsících zaznamenal u ODS nárůst až o 2,2 procenta. Podivné je také to, že dle STEMU roste SPD i KSČM a dle Medianu obě extrémistické strany klesají.

A jak jsou na tom malé demokratické strany? U Medianu mají ještě naději, ale dle druhého průzkumu jdou pomalu ke dnu. KDU-ČSL má mít 4,9, TOP 09 3,7 a STAN 3,3, píše portál.

Portál však poukazuje na to, že především výsledky průzkumu agentury STEM je třeba brát s rezervou. Nedávno se k této agentuře vyjádřil i známý český podnikatel a investor v oblasti informačních technologií Jiří Hlavenka. Ten na sociální síti psal, že STEM se svými výsledky podivně manipuluje a jeho metodika je netransparentní.

„Na základě mně nejasné a nikde nepopsané metodiky (viz odkaz níže) ale z těch celých 24 % STEM podělí mezi ostatní strany, přičemž hnutí ANO vesele přičte štědrých 10 % (!!), zatímco Pirátům mrzké 1 %. STEM přál i ODSce, které přičetl čtyři procenta, zatímco STAN jde domů s pláčem, dostal jenom tři desetiny navrch. Prostě něco jako komise rozdávající umělecké známky při krasobruslení,“ napsal tehdy.

Rozpočítávání hlasů nerozhodnutých voličů a voličů malých stran prý ale k praktikám agentur patří. Jedná se však o prostor pro zcela netransparentní postupy, v nichž mohou být skryty i různé zájmy. Není totiž žádným tajemstvím, že dané strany touží po lepších průzkumech.

Je třeba mít na paměti skutečnost, že ovlivňování veřejného mínění, kdy se lidem vsugeruje jistá situaci a oni se jí pak přizpůsobí, může mít v konečném důsledku závažné následky. Když totiž bude stále více průzkumů hlásat, že je ANO opravdu silné, tak ve skutečnosti posílí, protože se k hnutí přidá více lidí.

Zdroj: snews.com