V Rusku byl před rokem přijat do výzbroje radar Kontejner. Mezitím potvrdil své schopnosti vidět na tisíce kilometrů od hranic Ruska stíhačky NATO, které byly vytvořeny v rámci technologie stealth. (Foto: Rosoboronexport)

O schopnostech nového ruského radaru informovala tisková služba společnosti RTI, jež zařízení vyvinula.

První radarová stanice Kontejner vstoupila do služby v ruském Mordvinsku 1. prosince roku 2019. Podle informací ministerstva obrany země je schopná sledovat pohyb vzdušných cílů na vzdálenost do dvou tisíc kilometrů od ruské hranice.

„Radarová stanice dokázala svoji významnost a efektivnost ve věci kontroly za pohybem ve vzdušném prostoru na vzdálenost vyšší než několik tisíc kilometrů od státní hranice. V minulém období byly pomocí prostředků Kontejner odhaleny a identifikovány trajektorie  a parametry letounů strategického, výzvědného a taktického letectva, včetně letů máloviditelných stíhaček zemí NATO,“ uvedli v tiskové službě.

Ruské radiolokátory Kontejner vyvinula společnost RTI. Mají sloužit pro výzvědné operace s velkým dosahem, jejich úkolem je monitorovat vzdušný prostor. Stanice pracují na principu odrážení rádiových vln od ionosféry Země.

Jak prohlásil generální ředitel společnosti Kirill Makarov, stanice v Mordvinsku je „radiolokačním komplexem, který zakrývá vzdušný prostor celé evropské části naší země (Ruska – red.)“. Makarov také připomněl, že existují plány na umístění Kontejnerů i v jiných částech Ruska.

Ruské ministerstvo obrany dříve uvedlo, že pomocí Kontejnerů se plánuje vytvořit v zemi celoplošné radiolokační pole pro odhalování aerodynamických cílů podle vzoru protiraketových radarových stanic, jejichž cílem je odhalovat možný útok balistickými raketami.