Kreml zuřivě reagoval na doporučení polského vládního orgánu používat pro ruskou exklávu Kaliningrad na pobřeží Baltského moře jiný název. (Foto: Flickr)

Polský výbor uvedl, že město a širší oblast by se místo toho měly nazývat Královec.

To byl podle něj tradiční název oblasti a rozhodnutí nepoužívat nadále „vnucený název“ bylo částečně důsledkem ruské invaze na Ukrajinu.

Rusko uvedlo, že toto rozhodnutí „hraničí s šílenstvím“ a je „nepřátelským aktem“.

„Víme, že v průběhu dějin Polsko čas od času sklouzávalo k tomuto šílenství nenávisti vůči Rusům,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Po stovky let před druhou světovou válkou byla oblast známá jako Königsberg a byla součástí Východního Pruska. Królewiec je polský překlad slova Königsberg.

Po druhé světové válce se však město i širší region dostaly pod sovětskou správu. Sověti jej přejmenovali na Kaliningrad podle Michaila Kalinina, jednoho z vůdců bolševické revoluce.

Po rozpadu Sovětského svazu se Kaliningrad stal součástí území Ruska, čímž se stal exklávou – oblastí, která je geograficky oddělena od hlavního území země – nacházející se mezi Polskem a Litvou.

Kaliningrad je pro Moskvu strategicky důležitý, protože se zde nachází ruská Baltská flotila v přístavu Baltijsk a je to jediný evropský přístav bez ledu.

Zdroj: bbc.com