Polsko začalo stavět plot z žiletkového drátu na hranici s ruským Kaliningradem, kde je Moskva významně vojensky přítomna, uvedli 2. listopadu oficiální představitelé. (Foto: Flickr)

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak na tiskové konferenci novinářům řekl, že nařídil okamžité vybudování dočasné bariéry, aby zajistil bezpečnost Polska. Bariéra bude měřit 2,5 metru na výšku a tři metry do hloubky podél 210 kilometrů dlouhé hranice.

Błaszczak jako důvod výstavby na hranici, která přichází uprostřed pokračujícího napětí s Ruskem kvůli jeho invazi na Ukrajinu, uvedl obavy o bezpečnost.

Varšava se rovněž obává, že Kreml plánuje usnadnit nelegální překračování hranic asijským a africkým přistěhovalcům ve snaze destabilizovat Evropu, přičemž tyto obavy vyvolalo nedávné rozhodnutí ruského leteckého úřadu zahájit lety z Blízkého východu a severní Afriky do Kaliningradu.

Hraniční oblast, kterou hlídá pohraniční stráž, nemá žádnou fyzickou bariéru. Polští vojáci specializující se na odminování začali provádět počáteční přípravné práce 2. listopadu.

Bariéra má být dokončena do konce roku 2023, uvedl Błaszczak.

Odkázal na krizi z roku 2021, během níž se tisíce afrických a blízkovýchodních nelegálních cizinců pokusily překročit hranice Běloruska, blízkého spojence Ruska, do Polska. Mnozí z těchto narušitelů hranic zemřeli a Polsko následně postavilo na hranicích s Běloruskem ocelovou zeď, aby zastavilo příliv nelegálních přistěhovalců. Tato hranice byla dokončena v červnu.

Polští a další představitelé Evropské unie tehdy obvinili vládu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že podporuje imigranty z Blízkého východu, aby cestovali do Minsku a dostali se do Evropy.

Běloruské úřady tato tvrzení odmítly.

Zdroj: theepochtimes.com