Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro řekl, že Varšava by měla přestat posílat platby do rozpočtu EU. (Foto: Flickr)

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro nevyloučil, že republika přestane platit do rozpočtu EU v případě, že Brusel sníží dotace.

„Polsko musí reagovat na vydírání ze stran EU, a to vetem ve všech záležitostech, které požadují jednohlasné rozhodnutí. Pokud bude spor pokračovat, budu požadovat pozastavení plateb do unijního rozpočtu,“ řekl během debaty s Financial Times.

Ministr spravedlnosti také doporučil, že by se měla zvážit účast země v klimatické a energetické politice.

Dle jeho názoru, EU dává Varšavě nesplnitelné podmínky. Mimo to, Ziobro také obvinil evropské vedení v tom, že se snaží změnit polskou vládu.

„Polákům dávají jasný vzkaz: podporujete současnou vládu, nedostanete finanční prostředky. Nezajímají se o nadřazenost práva,“ sdělil.

Ústavní soud v Polsku již dříve potvrdil, že základní zákon republiky je nadřazený tomu evropskému. Evropský parlament na to odpověděl, že instance „nemá právní sílu a nezávislost a nemá právo se vměšovat do ústavy země“. Poslanci obvinili Varšavu, že narušila zásady nadřazenosti práva EU a vyzvali Brusel, aby okamžitě zahájil soudní řízení. Navrhli také, aby bylo odepřeno financování národního plánu na obnovu ekonomiky po pandemii.

Později polský soud konstatoval, že Evropská úmluva o ochraně lidských práv protiřečí s ústavou země. Jedná se o bod dohody, který stanovil Evropský soud pro lidská práva a dává pravomoci posuzovat výběr soudců ústavních soudů jednotlivých států.

Ministr rovněž uvedl, že v EU má být základem přátelství jednotlivých států a nemá převládat vláda nejsilnějších a byrokracie Bruselu. Ta totiž není demokraticky kontrolována.

Zdůraznil, že nikdy nepřipustí, aby byla omezena suverenita Polska v důsledku požadavků Bruselu.

„Nikdy nebudeme souhlasit s tím, aby mělo Polsko status kolonie,“ řekl ministr.

Zdroj: snews.com