Polsko musí připravit své vojáky na totální konflikt, uvedl ve středu náčelník generálního štábu jeho ozbrojených sil, zatímco země zvyšuje počet vojáků na hranicích s Ruskem a Běloruskem. (Foto: Flickr)

Vztahy Polska s Ruskem a jeho spojencem Běloruskem se prudce zhoršily poté, co Moskva 24. února 2022 vyslala na sousední Ukrajinu desítky tisíc vojáků a zahájila tak válku, která stále trvá.

„Dnes musíme naše síly připravit na plnohodnotný konflikt, nikoliv na konflikt asymetrického typu,“ řekl na tiskové konferenci náčelník generálního štábu armády generál Wieslaw Kukula.

„To nás nutí najít dobrou rovnováhu mezi misí na hranicích a udržením intenzity výcviku v armádě,“ dodal.

Náměstek ministra obrany Pawel Bejda ve svém projevu na téže akci uvedl, že od srpna bude počet vojáků střežících východní hranici Polska zvýšen na 8 000 ze současných 6 000, přičemž dodatečný devítitisícový týl je schopen nastoupit do 48 hodin.

V květnu Polsko oznámilo podrobnosti programu „Štít Východ“, který má posílit obranu podél hranic s Běloruskem a Ruskem a jehož hodnota činí 10 miliard zlotých (2,5 miliardy USD) a který plánuje dokončit do roku 2028.

Hranice s Běloruskem se stala ohniskem napětí od roku 2021, kdy se tam začali hrnout migranti poté, co Bělorusko otevřelo cestovní kanceláře na Blízkém východě nabízející novou neoficiální cestu do Evropy – tento krok byl podle Evropské unie zamýšlen k vyvolání krize.

Varšava v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu zvýšila letos výdaje na obranu na více než 4 % svého hospodářského výkonu.

Kukula také uvedl, že současný vysoký zájem uchazečů o vstup do armády představuje dilema, zda přijmout více rekrutů, než je rozpočtováno, na úkor nákupu vojenského vybavení, zejména když se podle něj očekává, že zájem začne od roku 2027 prudce klesat.

Početní stav ozbrojených sil činil na konci loňského roku přibližně 190 000 osob, včetně pozemních, vzdušných, námořních a speciálních sil a sil teritoriální obrany. Polsko plánuje během několika let zvýšit tento počet na 300 000 vojáků.

Zdroj: usnews.com