Rusko zasadilo USA smrtelnou ekonomickou ránu. Tento názor vyslovil známý izraelský politolog Jakov Kedmi v rozhovoru s BM24. Globální oteplování vedlo ke změně klimatických podmínek i v arktické oblasti Ruské federace, což umožnilo realizovat takové projekty, jako je Severní mořská cesta (SMC). Nyní se region Dálného východu, podobně jako Čína, stává podstatně bližší Evropě, což otevírá Pro Rusko další možnosti.

Vývoz a dovoz zboží do Číny a dalších zemí asijského regionu bude o 40% levnější, což se z dlouhodobého hlediska pozitivně projeví na hospodářské stabilitě Ruska. Kedmi poznamenal, že prováděné vědecké expedice potvrzují, že Rusko disponuje čtvrtinou všech energetických zdrojů na světě. Velká část z nich je na šelfu Severního ledového oceánu. To je pro USA smrtelná rána… 

Podle vyjádření experta disponuje Rusko velmi širokými možnostmi, pokud jde o vytváření výhodných ekonomických výsledků rozvoje. Perspektivní výhody Ruské federace se projevují jak na východě, tak na severu. Kedmi vysvětlil, že více než 50% území ruského státu se dlouho nacházelo ve velmi obtížných přírodních podmínkách věčně zmrzlé půdy. To komplikovalo rozvoj dopravní infrastruktury, která je nezbytná pro realizaci obrovských možností, pokud jde o dodávky prospěšných zdrojů. 

Nyní se situace zásadně změnila. Globální oteplování vedlo ke změně klimatických podmínek i v arktické oblasti Ruské federace, což umožnilo realizovat takové projekty, jako je Severní mořská cesta (SMC). Nyní se region Dálného východu, podobně jako Čína, stává podstatně bližší Evropě, což otevírá Pro Rusko další možnosti. Vývoz a dovoz zboží do Číny a dalších zemí asijského regionu bude o 40% levnější, což se z dlouhodobého hlediska pozitivně projeví na hospodářské stabilitě Ruska. 

Kedmi poznamenal, že prováděné vědecké expedice potvrzují, že Rusko disponuje čtvrtinou všech energetických zdrojů na světě. Velká část z nich je na šelfu Severního ledového oceánu. To je pro USA smrtelná rána, konstatoval Kedmi. Vždyť plán vyhnat Rusko z trhu s energií zkrachoval a není možnost, aby byl realizován. Ruská federace pouze rozvíjí své dopravní a ekonomické možnosti a vykazuje ohromující výsledky práce. V budoucnu se situace pro Státy může dále zhoršovat, neboť Čína se může zřeknout americké ropy a plynu a upřednostňovat získání veškerého potřebného množství zdrojů energie z Ruska. Bude to pro ČLR mnohem levnější a spolehlivější, shrnul Kedmi.

Arťom Kolčin
Zdroj:  politexpert.net