V německém městě Stralsund osm zaměstnanců pečovatelského domu omylem obdrželo pětinásobnou dávku Pfizer/BioNTech vakcíny proti koronaviru. Informovaly o tom místní úřady. (Foto: Pxhere)

„Od nynějška jsou v neustálém kontaktu s okresním zdravotnickým oddělením,“ píše se v prohlášení okresu Přední Pomořansko — Rujána, který zahrnuje Stralsund.

Vedoucí okresní správy Stefan Kert řekl, že preventivně jsou čtyři lidé v lůžkové péči na klinice. Rozvinuly se u nich „příznaky podobné chřipce".

„Hluboce lituji tohoto incidentu. Tento ojedinělý případ souvisí s jednotlivými chybami. Přeji si, aby všichni postižení incidentem neměli závažné vedlejší účinky," řekl Kert.

Administrativa také uvádí, že BioNTech dal subjektům více vakcíny, než požadované dávky během první fáze klinických studií, které nezpůsobily „vážné následky“.

„Nebyly tam žádné dlouhodobé nežádoucí důsledky. Lokální reakce v místě vakcíny a systémové změny (většinou příznaky podobné chřipce) závisely na dávce, obvykle dočasné a mírné nebo střední," uvádí se ve zprávě.

27. prosince zahájilo Německo i další země EU hromadné očkování vakcínou Pfizer/BioNTech. Prioritní skupinou kampaně byli lidé nad 80 let, obyvatelé a zaměstnanci pečovatelských domů, kam mobilní týmy chodí – nyní je očkování hlavně tam. Pro zbytek populace bylo v zemi zřízeno více než 400 očkovacích center založených ve velkých zařízeních, jako jsou výstavní komplexy, stadiony a letiště.

Incident ve Stralsundu není jediný v Německu. V Bavorsku devět z téměř 100 okresů v této spolkové zemi nemohlo v neděli zahájit očkování kvůli problémům s přepravou vakcíny. Vakcína Pfizer/BioNTech musí být skladována při nízkých teplotách: v devíti okresech Bavorska nebyli úředníci ministerstva schopni ověřit, zda byl teplotní režim splněn, a rozhodli se vakcínu nepoužívat.

 

 

 

Zdroj:  bstandard.com