Americké námořnictvo zveřejnilo tři videa odhalující neidentifikované létající objekty (UFO) – neboli neidentifikované letecké jevy (UAP) – v roce 2020. (Foto: Twitter / ilustrační)

Tato ohromující videa natočená piloty námořnictva ukazovala špičkové letouny manévrující neuvěřitelnou rychlostí, při které by nadzvukové stíhačky páté generace vypadaly jako pomalé. Služba zmařila jakoukoli naději na další zveřejnění videí UAP, protože by to „poškodilo národní bezpečnost“.

V reakci na žádost o svobodném přístupu k informacím (Freedom of Information Act – FOIA), kterou podal web The Black Vault zaměřený na transparentnost vládních služeb, námořnictvo další zveřejnění videí UAP odmítlo.

„Zveřejnění těchto informací poškodí národní bezpečnost, protože mohou protivníkům poskytnout cenné informace týkající se operací, zranitelnosti a/nebo schopností ministerstva obrany/námořnictva.“

„Ačkoli v minulosti byla zveřejněna tři videa UAP, skutečnosti specifické pro tato tři videa jsou jedinečné v tom, že tato videa byla původně zveřejněna neoficiálními kanály před oficiálním zveřejněním … tyto události byly široce diskutovány ve veřejném prostoru; ve skutečnosti hlavní zpravodajské kanály provedly speciály o těchto událostech. Vzhledem k množství veřejně dostupných informací o těchto setkáních bylo možné soubory zveřejnit, aniž by došlo k dalšímu poškození národní bezpečnosti,“ napsal v dopise s odpovědí Gregory Cason, zástupce ředitele kanceláře FOIA námořnictva.

Zdá se, že námořnictvo se nepokusilo utajit existenci dalších videozáznamů UAP. Proto byla žádost FOIA zamítnuta.

V květnu uspořádalo ministerstvo obrany (DoD) první slyšení o UAP od 60. let 20. století. Na slyšení se projednávala vládní databáze nejméně 144 pozorování UAP od roku 2004.

Zdá se tedy, že americká vláda nechce, aby potenciální protivníci přesně věděli, co piloti jejich námořnictva viděli nebo čemu rozumějí, a pro fanoušky sci-fi a prostou lidskou zvědavost ohledně UAP, nuže, oficiálnímu zveřejnění dalších videí UAP je zřejmě prozatím konec. Jaký to totální buzzkill.

Zde je kopie zamítavého stanoviska FOIA od námořnictva, které poskytl The Black Vault.

US Navy FOIA Denial by Zerohedge