Švýcarská vláda se rychle připravuje na možnost, že v zimě dojde k nedostatku elektřiny, a generální tajemník Konference ředitelů pro energetiku Jan Flückiger varuje, že „vnitřní bezpečnost se pak stane problémem“, a tvrdí, že spolková vláda si dosud neuvědomila naléhavost této situace. (Foto: Sutterstock)

Fredy Fässler, policejní ředitel jednoho z největších švýcarských kantonů, v rozhovoru pro švýcarský německojazyčný deník Blick varoval, že pokud alpskou zemi v zimě postihne vážná energetická krize, mohou se lidé vzbouřit a uchýlit k rabování.

„Představte si, že už si nemůžete vybrat peníze v bankomatu, nemůžete platit kartou v obchodě nebo natankovat u čerpací stanice. Přestane fungovat topení. Je zima. Na ulicích se stmívá. Lze si představit, že by se obyvatelstvo vzbouřilo nebo že by došlo k rabování,“ řekl a dodal, že orgány země by měly přijmout opatření, aby se na takové extrémní scénáře připravily.

Cvičení, která byla provedena v roce 2014 s cílem připravit se na scénář výpadku elektřiny, odhalila velké nedostatky, včetně nedostatku nouzových generátorů pro policii, nemocnice a další kritickou infrastrukturu a služby, uvedl.

„Tyto nedostatky byly v posledních letech odstraněny,“ poznamenal policejní šéf a poněkud zlověstně dodal, že nyní „jsou bezpečnostní složky vyzbrojeny“ a jeho úřad je dokonce připraven poskytnout Švýcarům hotovost, pokud nebudou moci používat karty v obchodech, vzhledem k tomu, že byly podepsány příslušné dohody s bankami.

Fässler navíc varoval před rabováním:

„Nechci malovat čerta na zeď, ale i při ekologických katastrofách se ukázalo, že někteří lidé zneužívají situace k rabování nechráněných objektů. K tomu by mohlo dojít i v případě vypnutí sítě, například v obchodech, kde je co koupit.“

Varoval však spolkovou vládu, aby své tyranské příkazy preventivně nepřekračovala, a očekával podporu policie:

„Apeluji na spolkovou vládu, aby nařizovala pouze taková opatření, která lze realizovat a především kontrolovat. Rozhodně se z nás nestane saunová policie.“

Již dříve si Werner Luginbuhl, šéf švýcarského regulátora elektrické energie ElCom, postěžoval, že elektřina je využívána „zcela bezmyšlenkovitě“, a vyzval občany, aby se zásobili svíčkami a palivovým dřevem kvůli možným výpadkům proudu v zemi v letošní zimě.

Fãssler se vyjádřil poté, co švýcarské úřady minulý týden oznámily, že v nadcházející zimě možná omezí spotřebu energie, a naznačily, že „nedostatek energie patří k nejvážnějším rizikům“ pro tuto vnitrozemskou zemi.

Zdroj: blick.ch