Nové olympijské směrnice kladou důraz na „začlenění“ transgender sportovců a diskvalifikují je až po zjištění důkazu o „nespravedlivé a nepřiměřené výhodě“, kterou budou definovat funkcionáři v jednotlivých sportech. (Foto: Flickr)

„Sportovci by měli mít možnost soutěžit v kategorii, která nejlépe odpovídá jejich vlastní genderové identitě,“ prohlašuje Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ve svém stanovisku z 16. prosince.

Prohlášení, které bylo zveřejněno v časopise British Journal of Sports Medicine, představuje nejnovější krok v desetiletí trvajícím vývoji politiky týkající se sportovkyň.

Dopady by mohly být dalekosáhlé, protože MOV udává tón sportu v komunitních skupinách, na středních školách a univerzitách po celém světě.

Poslední aktualizací se MOV snažil blíže vysvětlit kontroverzní zásady související s transgenderem, které organizace vydala v listopadu 2021. Tento dokument deklaroval „žádnou presumpci výhodnosti“ pro závodníky z mužského pohlaví, což vyvolalo odezvu.

Zdá se, že MOV místo toho, aby situaci objasnil, vyvolal další zmatek a nelibost mezi některými významnými sportovci a sportovkyněmi.

Bývalí olympionici se obávají, že MOV tím, že uvolnil cestu biologickým mužům k dalšímu pronikání do ženských kategorií, může způsobit úpadek a nakonec i zánik ženského sportu.

Tváří v tvář zdánlivě neporazitelným biologickým mužským soupeřům se bude pravděpodobně účastnit méně dívek a žen, čímž se vyčerpá zásoba talentů.

Mara Yamauchiová, dvojnásobná olympijská vítězka v maratonu za Velkou Británii, reagovala na Twitteru na poslední prohlášení MOV. Napsala: „Jeho naprostá neúcta k ženám a dívkám mě tak rozčílila, až jsem se otřásla.“

Yamauchiová interpretovala aktualizaci MOV takto: „Zničíme vaše sporty, dámy, ale jste tak naprosto bezcenné, že se nebudeme obtěžovat ptát na vaše názory.“

MOV nicméně uvedl, že do pokynů byly zahrnuty podněty od „všech sportovců, včetně transsexuálů a sportovců s odchylkami pohlaví, jakož i od odborníků na lidská práva, právníků, vědců a lékařů“.

Transgenderoví aktivisté ocenili MOV za jeho vstřícný postoj k transsexuálům; několik uživatelů Twitteru zopakovalo větu: „Všechny děti si zaslouží mít přístup ke sportu.“

Zdroj: theepochtimes.com