Britský zákon o bezpečnosti na internetu, který by se měl dostat do parlamentu v nejbližších měsících, má donutit internetové platformy bojovat s nelegálním obsahem a chránit uživatele před nástrahami internetu. (Foto Flickr)

Britská ministryně kultury Nadine Dorriesová upozornila na skutečnost, že generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg by se mohl ocitnout ve vězení, pokud společnost, která nyní nosí název Meta, nebude dodržovat nové právní předpisy v oblasti online bezpečnosti.

Dorriesová se o tom zmínila v rozhovoru pro Times Radio, když ji položili otázku, zda mohou představitelé nejvyššího vedení, jako například Zuckerberg skončit ve vězení, když nebudou chránit uživatele před hrozbami internetu v souladu s novým zákonem, který míří do parlamentu.

„Samozřejmě,“ odpověděla ministryně na zmíněnou otázku. Andy Burrows, vedoucí charitativní organizace na ochranu dětí National Society for the Prevention of Cruelty to Children, však ohledně tohoto příslibu Dorriesové moc optimistický nebyl.

Ten má za to, že podle současné varianty zákona techničtí bossové nebudou nést osobní odpovědnost za škodlivé vlivy svých algoritmů a budou moci být stíháni pouze za to, že neposkytli informace regulátorovi.

Burrows míní, že dokud nebude návrh zákona o bezpečnosti na internetu v dostatečné míře zpřísněn, trestní sankce budou představovat pouze štěkání, ale nikoliv kousání.

Podle jeho slov děti potřebují dobře promyšlený zákon, který by si něco vzal z jiných sektorů, když má zákon skutečně odpovídat rétorice a zabraňovat násilí, kterému je možné zamezit.

Tyto poznámky zazněly jen několik dní poté, co vláda zpřísnila zákon a přidala řadu nových trestných činů, díky kterým může vysoce postavené vedení internet platforem skončit ve vězení.

Mezi prioritními trestnými činy se v současnosti nachází rozesílání intimních fotografií z pomsty, zločiny z nenávisti, podvody, prodej drog nebo zbraní, propagace nebo napomáhání sebevraždě nebo sexuální vykořisťování.

Co se týče nově přidaných zločinů, přibyly například zprávy, obsahující hrozby, zprávy způsobující psychickou újmu nebo emocionální stres a také falešné informace s cílem úmyslně ublížit.

Dorriesová zdůraznila, že ministři brali v úvahu poznámky poslanců a také dobročinných organizací, které chtěly, aby byl zákon přísnější. Dodala, že vláda může nasměřovat plnou sílu zákona proti těm, kteří používají internet jako zbraň, díky níž ničí životy jiných lidí.

Zdroj: independent.co.uk