USA a Velká Británie vymyslely ruskou hrozbu za účelem dalšího „hrdinného“ boje s ní, napsala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová na své stránce na Telegramu. (Foto: Wikimedia)

„Čas plyne. Rusko na Ukrajinu neútočí. Záměr USA, jež tuto hudbu objednaly, a Britů, jež se k ní připojili, je jasný, připravují se na „hrdinný“ boj s ní, aby pak podnikli provokaci a oznámili své vítězství,“ uvádí se v příspěvku Zacharovové.

Je to možnost odpoutat pozornost od vlastních politických krizí a šance investovat miliardy do výzbroje „křehkých demokracií“, způsob obnovení obrazu „neporazitelných“ po afghánském krachu, dodala diplomatka.

Zacharovová také poznamenala, že ani EU není v ukrajinském konfliktu nezaujatou stranou.

„Hájí vlastní sféru vlivu vytčenou za cíl již v roce 2013, když v Bruselu ze všech sil a všemožnými prostředky prosazovali přidružení Ukrajiny k EU bez ohledu na námitky legitimní vlády této země,“ dodává.

Jenže do EU Ukrajinu stejně nepřijali, píše mluvčí ruského ministerstva.

„A zřejmě ještě dlouhou dobu nepřijmou. Po nynější západní performanci ji vůbec nepřijmou do žádné slušné organizace, kdo by potřeboval zemi, na kterou může „každou chvíli zaútočit Rusko“? Pomoc NATO Ukrajincům jim byla jenom na škodu… Jak se říká, s takovými přáteli nejsou potřební žádní nepřátelé. My jsme ostatně nejednou mluvili o tom, že zájmy Ukrajinců nemají pro Západ ten nejmenší význam,“ napsala na závěr Zacharovová.