Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj dne 31. prosince uspořádali rozhovor po telefonu. Podle tiskové služby Kremlu rozhovor proběhl z podnětu ukrajinské strany. (Foto: Wikimedia)

Tisková zpráva uvádí, že hlavy států zdůraznily důležitost balíčku dohody o dodávkách plynu, který Moskva a Kyjev uzavřely v předvečer.

V Kremlu uvedli, že jednání byla konstruktivní a jejich výsledek vytváří „příznivou atmosféru pro řešení dalších bilaterálních problémů“.

Podle tiskové služby oba vůdci pozitivně ohodnotili výměnu zadržených osob mezi Kyjevem a Donbasem, která se konala 29. prosince. Zdůrazňuje se, že „to pomáhá posilovat vzájemnou důvěru“, a je to v souladu s dohodami, kterých účastníci summitu normandské čtyřky v Paříži 9. prosince dosáhli.

Na facebookovém účtu kanceláře Zelenského poznamenali, že prezidenti souhlasili, že se okamžitě dohodnou na seznamech pro propuštění Ukrajinců, kteří jsou na Krymu a v Rusku, a Rusů, kteří jsou na Ukrajině.

Kromě toho „strany vyjádřily naději, že úplné zastavení palby podél demarkační linie v Donbasu začne v blízké budoucnosti“, poznamenali v Kyjevě.

Tisková služba v Kremlu dříve zveřejnila seznam světových vůdců, kterým Vladimir Putin zaslal blahopřání k novému roku. Novináři si tehdy všimli, že nezahrnuje zejména prezidenta Ukrajiny.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v komentáři k těmto publikacím nevyloučil, že budou následovat aktualizace.

Zdroj: snews.com