Turecké velení požádalo o pomoc ruské vojenské síly v Sýrii, aby pomohly zajistit bezpečnost tureckých vojáků a zaútočily na teroristy v Idlibu. Ve čtvrtek to oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Ruské Centrum pro usmíření bojujících stran ve čtvrtek uvedlo, že nálet ruských vzdušně-kosmických sil zlikvidoval velké množství ozbrojenců spolu s jejich dělostřelectvem, z něhož ostřelovali turecké pozorovatele.

„Na pozorovatelské stanoviště turecké armády zaútočili spojenci teroristické organizace Fronty an-Nusrá navzdory vyhlášenému příměří,“ sdělilo ruské ministerstvo obrany.

Ruské letouny podnikly proti teroristům v Idlibu celkem čtyři bombové útoky, a to na základě souřadnic, které jim poskytla turecká armáda.

Od půlnoci 12. června bylo v deeskalační zóně v Idlibu vyhlášeno příměří. Podle ruského resortu obrany od té doby počet ostřelování ze strany ozbrojenců znatelně klesl. Příměří však odmítly dodržovat radikální skupiny, které jsou spojené s Frontou an-Nusrá.

„Vojáci našich zemí jsou v neustálém kontaktu a koordinují své činnosti, aby zabránili eskalaci násilí a destabilizaci,“ komentovala dříve mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová rusko-tureckou spolupráci v Sýrii.

„Zároveň nesmíme zavírat oči před nebezpečnými aktivitami teroristů, které ohrožují ruskou leteckou základnu Hmímím, syrské vojáky a civilisty,“ dodala mluvčí.

Mezitím o víkendu proběhly těžké boje na venkově severozápadně od města Hamá. Zde ve čtvrtek ozbrojenci zaútočili na pozice syrské armády. Syrské síly odpověděly protiútokem.

Provincie Hamá je součástí demilitarizované zóny vytvořené v září roku 2018. V posledních několika dnech došlo k zesílení bojů mezi příznivci a odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada.

Na konci dubna zahájila syrská armáda s podporou ruských vzdušně-kosmických sil ofenzívu v provinciích Hamá a Idlib. Z oblasti bojů musely uprchnout tisíce civilistů.

Zdroj:  rt.com