Ruský prezident Vladimir Putin se musí „vrátit k jednacímu stolu“, aby projednal nastolení míru na Ukrajině, řekl ve středu 12. října francouzský prezident Emmanuel Macron a dodal, že si myslí, že Kyjev s ním bude muset v určitém okamžiku jednat. (Foto: Flickr)

„Dnes musí především Vladimir Putin zastavit tuto válku, respektovat územní celistvost Ukrajiny a vrátit se k jednacímu stolu,“ řekl Macron ve vysílání stanice France 2 s tím, že jeho cílem je zabránit „globální válce“.

Na otázku, zda by podpořil ukrajinskou ofenzívu s cílem získat zpět Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014 a který nebyl mezinárodně uznán, Macron odpověděl, že „v určitém okamžiku, jak se bude konflikt vyvíjet“, se Rusko i Ukrajina „budou muset vrátit k jednacímu stolu“.

„Otázkou je, zda bude cílů války dosaženo pouze vojenskými prostředky,“ řekl, ačkoli „je na Ukrajincích, aby rozhodli“, jaké by tyto cíle měly být.

Na připomínku, že Ukrajina již nechce s Putinem jednat, Macron odpověděl: „Říkám vám, že v určitém okamžiku… to bude nutné. Proto jsem vždy odmítal maximalistické postoje“.

Macron rovněž uvedl, že Francie dodá Ukrajině systémy protivzdušné obrany v návaznosti na vlnu ruských leteckých úderů z počátku tohoto týdne, jejichž cílem bylo podle něj „zlomit ukrajinský odpor“.

„Dodáme… radary, systémy a rakety na ochranu před těmito útoky,“ řekl Macron a dodal, že Francie rovněž jedná o vyslání dalších šesti mobilních dělostřeleckých jednotek César.

Uvedl, že válka se od víkendu dostala do „bezprecedentní fáze“, protože „poprvé byli po celé Ukrajině zabiti civilisté… a byla zničena elektrická a tepelná zařízení“.

„Cílem Rusů v posledních dnech bylo zlomit, rozbít ukrajinský odpor,“ dodal Macron.

Připustil, že Francie „není schopna dodat tolik, kolik Ukrajinci žádají. Jsem nucen si něco ponechat pro nás, abychom ochránili sebe a naše východní křídlo (NATO)“.

Zdroj: kyivpost.com