V lékárnách po celých Spojených státech je k dispozici více než 2,8 milionu dávek perorálního antivirotika Paxlovid COVID-19 společnosti Pfizer Inc (PFE.N), přičemž Bidenova administrativa se snaží zlepšit přístup k tomuto léku. (Foto: Flickr)

Vzhledem k tomu, že se přípravek Paxlovid rozšířil, někteří pacienti hlásili, že po ukončení léčby a pociťovaném zlepšení se příznaky COVID-19 znovu objevily.

Desítky osob hlásily na sociálních sítích nebo americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv obnovení příznaků COVID po užívání přípravku Paxlovid, ale podle společnosti Pfizer jsou tyto zkušenosti vzácné.

Společnost Pfizer uvedla, že z více než 300 000 pacientů, které sleduje a kteří dostávali pětidenní léčbu, hlásil relaps po užití tablet přibližně 1 ze 3 000, tedy asi 0,03 %.

To je nižší míra, než jakou společnost Pfizer zaznamenala ve své klinické studii Paxlovid, kde došlo k opětovnému zvýšení virových hladin po ukončení léčby přibližně u 2 % účastníků.

Studie společnosti Pfizer naznačila, že relapsy mohou být širším trendem u přípravku COVID, protože u podobného počtu osob, které dostávaly placebo, došlo také k opětovnému zvýšení hladiny viru.

Příčina zatím není známa. Někteří lékaři se domnívají, že vzhledem k tomu, že lék napadá virus tak rychle, může být imunitní odpověď některých pacientů na přípravek COVID utlumena, což umožňuje viru znovu se množit. Jiní uvedli, že mezi těmi, kteří trpí recidivou, může existovat dosud neidentifikovaná společná vlastnost.

Ředitel vývoje společnosti Pfizer William Pao uvedl, že to může souviset se samotným virem, nikoli s přípravkem Paxlovid, protože tento jev byl zjištěn u pacientů, kteří lék dostali, i u těch, kteří ho nedostali.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv rovněž uvedl, že není jasné, zda odrazy souvisejí s přípravkem Paxlovid.

Zdroj: reuters.com