Maďarský premiér ve svém projevu v historickém Sedmihradsku kritizuje západní civilizaci: kvůli migraci a „genderovému šílenství“ ztratila své kořeny. (Foto: Flickr)

Maďarský premiér Viktor Orbán v sobotu v historickém Sedmihradsku, které je nyní součástí Rumunska, nastínil svou vizi budoucnosti do roku 2030.

„Do té doby bude Západ rozhodujícím způsobem oslaben, USA zažijí skutečnou krizi, eurozóna bude mít obrovské problémy,“ řekl tisícům příznivců v lázeňském městě Băile Tușnad (maďarsky Tusnádfürdö), které leží v kompaktní sídelní oblasti etnických Maďarů.

Pravicový populista, který vládne Maďarsku od roku 2010, se viditelně snažil dodat svým příznivcům odvahu tváří v tvář válce na Ukrajině, hrozící energetické krizi a recesi. Naposledy musela jeho vláda částečně upustit od politiky zmrazení cen plynu a elektřiny od roku 2012. Zvýhodněné ceny pro domácnosti se v budoucnu budou vztahovat pouze na úředně stanovenou průměrnou spotřebu. Ti, kteří spotřebují více, zaplatí za dodatečnou spotřebu dvojnásobek (elektřina) nebo sedminásobek (plyn).

Brzda nákladů na bydlení je opakovaným tématem Orbánových volebních kampaní. Před posledními parlamentními volbami v dubnu hrál významnou roli také příslib levné elektřiny a plynu, přestože už zuřila ruská válka proti Ukrajině. V sobotu Orbán uklidnil dav tím, že „průměrná spotřeba“ zůstane levná. „Chráníme brzdu nákladů na bydlení,“ potvrdil.

Zbytek projevu využil k totálnímu útoku na to, co nazval „západní civilizací v úpadku“. „Její síla, úspěchy, prestiž a akceschopnost upadají,“ prohlásil. Řekl, že klasický Západ ztratil kvůli migraci a „genderovému šílenství“ své křesťanské národní kořeny. Podle něj jsou to spíše národy žijící ve střední a východní Evropě, jako jsou Maďaři a Poláci, kdo tyto hodnoty zastává. „Středovýchodní Evropu bych proto nazval Západem, to, co se nazývá Západem, je dnes už jen post-západ.“

Orbán doporučil přečíst si dystopický román Francouze Jeana Raspaila „Vojenský tábor svatých“ z roku 1973, který vyšel i v maďarštině. Kvůli extrémně pravicovému a xenofobnímu obsahu vyšlo toto dílo pouze v kompletním německém překladu v nakladatelství Antaios průkopníka AfD Götze Kubitscheka. Sám Orbán se pustil do pozoruhodných úvah o rasové teorii. Na Západě by imigrace lidí z mimoevropských zemí, podporovaná „Bruselem“ a „Sorosovou armádou“, smísila Evropany s Neevropany. Ve střední Evropě se mísily pouze evropské národy, proto „nejsme míšenci“.

Orbán označil za problém, že nám Brusel „chce diktovat, jak máme žít“. Pokračující eroze demokracie a právního státu a korupce, kterou vláda využívá jako nástroj, totiž vyvolaly mnoho konfliktů s EU. Mimo jiné dosud nebyly vyplaceny peníze určené pro zemi z Fondu pro obnovu Corona kvůli podezření, že byly zneužity.

Ale do roku 2030 bude všechno jinak, uklidňoval Orbán. Díky „výjimečné strategii“ se země vyhne světové hospodářské krizi. Vlády na Západě budou padat po tuctech, středovýchodní Evropané budou silnější. „V roce 2030 budeme čistými plátci do EU a o tom, kdo bude platit, rozhodne hudba.“

Orbán se v Băile Tușnad objevuje každé léto – pouze poslední dva roky byly kvůli pandemii výjimkou. Jeho předvolební projev je vždy vrcholem letní akademie jeho strany Fidesz, která se zde koná již více než tři desetiletí. Od doby, kdy je v Maďarsku u moci Orbán, se letní akademie stala armádní přehlídkou dvorního státu Fideszu. Setkávají se zde ministři, státní tajemníci, poslanci, intelektuálové a další nositelé vody Orbánova systému.

Zároveň má celá akce uvolněný charakter, zejména proto, že večerní rockové a popové koncerty přitahují i nepolitickou mládež regionu. Během dne se představitelé Fideszu prezentují v mnoha stanech. Reportéři nezávislých maďarských médií mohou v tomto neformálním prostředí dostat před mikrofon toho či onoho ministra nebo ministryni, což je dnes v Budapešti nemožné.

Zdroj: derstandard.de