ISTANBUL – Vláda Saúdské Arábie se chystá přiznat, že nezvěstný novinář Džamál Chášukdží byl zabit při výslechu v areálu saúdskoarabského konzulátu v tureckém městě Istanbul, kde si byl vyzvednout doklady potřebné pro sňatek se svou tureckou snoubenkou. Informovala o tom v noci na pondělí americká televizní stanice NBC News s odvoláním na tři anonymní zdroje. Foto: Youtube

Podle dvou zdrojů připravované prohlášení bude formulováno tak, že saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána zbaví odpovědnosti za smrt novináře, který o něm pro noviny The Washington Post psal kritické články. Má v něm stát, že princ zabití žurnalisty nenařídil ani o něm nevěděl.

Taková formulace by mohla pomoci zachránit tvář saúdskoarabské vedení, které dříve tvrdilo, že Chášukdží nebyl zabit v prostorách konzulátu a budovu opustil 2. října živý, píše NBC News.

Jeden ze zmíněných dvou zdrojů s odvoláním na osoby blízké saúdskoarabské vládě uvedl, že Rijád bude tvrdit, že Chášukdžího zabili agenti při výslechu během pokusu o únos, který se vymkl kontrole.

O záměru Saúdské Arábie přiznat smrt novináře informovali v pondělí i televize CNN a deník Wall Street Journal. Americký prezident Donald Trump v pondělí na dotazy novinářů na toto téma řekl, že si počká, jaké bude oficiální stanovisko Rijádu.