Autorka knih o Harrym Potterovi J. K. Rowlingová znovu čelí kritice. Tentokrát britská spisovatelka zveřejnila na svém Twitteru odkaz na článek, ve kterém se píše o záměru skotské policie registrovat násilníky mužského pohlaví jako ženy v případě, že na tom budou trvat. Oficiální potvrzení o změně pohlaví by přitom poskytovat nemuseli. (Foto: Flickr)

Rowlingová tento přístup odsoudila a byla znovu obviněna z nenávisti k transgenderům.

„Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla. Člověk s penisem, který vás znásilnil, je žena,“ napsala Rowlingová s odkazem na román George Orwella 1984.

Po těchto slovech se na spisovatelku snesla vlna kritiky. Uživatelé Twitteru jí vyčítali, že prohlašuje něco, co nemá nic společného s ochranou žen a tedy jen nemilosrdně útočí na transgender lidi.

„Sakra, myslela jsem, že je to vtip, dokud jsem to neviděla na vlastní oči. Trans ženy jsou ženy! Jak hrozná je ale žena J. K. Rowlingová. Nestyděla bych seoznačit trans ženu za svou sestru, ale stydím se za to, že Rowlingová je žena,“ psala uživatelka.

Další komentující uváděli, že transgender lidé sepodle statistik mnohem pravděpodobněji stanou oběťmi sexuálního násilí, než aby byli zločinci.

Někteří ovšem podpořili J. K. Rowlingovou a označili obvinění proti ní za absurdní.

„Je absurdní, že Rowlingová říká: „Hele, nemyslím si, že muž, který předstírá, že je žena, aby znásilnil ženu, je ve skutečnosti žena.“ A lidé jsou jako: „Jak se opovažuješ pochybovat o upřímnosti násilníka?“ stálo v komentářích.