Komplex S-700, dostane-li ovšem toto označení, se může stát laserovým systémem protiraketové obrany s bojovými platformami umístěnými v blízkém vesmíru, předpovídá vojenský expert Igor Korotčenko.

Podle názoru šéfredaktora časopisu Nacionalnaja oborona se může takový systém objevit za 25 až 30 let.

Takto komentoval prohlášení Vladimira Žirinovského, že prý Ozbrojené síly RF mají ve výzbroji nejen systémy S-300 a S-400, ale také S-500, S-600 a S-700. Ten poslední může podle slov politika uzavřít celou planetu, aby nevzlétlo ani jedno letadlo.

„Asi za 25 nebo 30 let, až USA zahájí závody ve zbrojení ve vesmíru, bude na to Rusko muset reagovat, může být řeč o umístění systémů zachycení raket v blízkém vesmíru na bojových orbitálních platformách se zbraněmi, které se budou zakládat na nových fyzikálních principech, především laserovými," předpovídá Korotčenko.

Bude tomu předcházet podle jeho slov postupný vývoj systémů a komplexů protivzdušné a protiraketové obrany na základě projektů, které se už realizují ve vývoji S-500.

„Chápeme, že máme dnes S-500, jehož vývoj končí, v nejbližší době začnou jeho zkoušky na polygonu a budou potvrzeny jeho charakteristiky. Pak bude přijato rozhodnutí o sériové výrobě," připomenul expert.

Korotčenko se domnívá, že další modernizace S-500 může za 15 nebo 20 let vést k vývoji pozemního systému S-600 a že S-700 bude druhým směrem rozvoje protivzdušné obrany, a to kosmickým.

„Zachováme-li kontinuitu. Bude to možná právě S-700… A zatím budeme mít S-500 jakožto základ našeho palebního subsystému vzdušné a kosmické obrany. Nejde přece o označení jako takové, nýbrž o principy," řekl v závěru expert.