Ukrajinský prezident Petro Porošenko osobně vydal rozkaz ukrajinským válečným lodím, aby překročily státní hranice Ruské federace. Chtěl tak dokázat Spojeným státům svou vlastní hodnotu jako lídr Ukrajiny. Uvedl to Alexej Martynov, ředitel Mezinárodního ústavu nových států.

„Samozřejmě bylo vše učiněno na jeho přímý rozkaz. Podobné věci se bez rozkazu nedělají," oznámil Martynov Sputniku. Poznamenal, že akce ukrajinské strany jsou zřejmou provokací, která porušuje mořské právo. Dodal, že vzhledem k nebezpečnému manévrování v ruských teritoriálních vodách a provokaci ruské strany k odvetným akcím, jde o dobře naplánovanou akci.

Martynov se domnívá, že se Washington dosud nerozhodl, koho by chtěl po volbách spatřit na postu prezidenta Ukrajiny. Porošenko tak prý i nadále doufá, že svými činy Washingtonu dokáže svou hodnotu.

„Jediné, co měl udělat (Porošenko, pozn. red.), když ho Američané nominovali na prezidenta, bylo vtáhnout Rusko do války ve středu Evropy. Z různých důvodů to ale neudělal, nedokázal nebo nepochopil. Snažit se ale nepřestal. Nejspíše se domnívá, že může znovu dokázat svou hodnotu, a že ho pak Američané podpoří. USA uvažují o možných kandidátech a prý vedou konzultace také s expremiérkou Julií Tymošenkovou. Porošenko ale pořád ještě doufá, že ho Washington nominuje," vysvětlil odborník.

Závěrem dodal, že existuje i možný scénář zrušení voleb, a to například v případě, že by byl na Ukrajině vyhlášen mimořádný stav. Ani Porošenko podobný scénář nepopírá.