Ministerstvo zahraničí USA nepustilo Mary Louise Kellyovou, novinářku z rozhlasové americké stanice NPR, do letadla ministra zahraničí USA Mika Pompea poté, co se novinářka zeptala na Marii Jovanovičovou a Ukrajinu. (Foto: Flickr)

Reportérka byla vyškrtnuta ze seznamu novinářů, kteří mají doprovázet ministra během jeho návštěvy 30.ledna na Ukrajině, uvedlo CNN. Pompeo kromě Ukrajiny chce navštívit Spojené království, Bělorusko, Kazachstán a Uzbekistán.

Seznam byl upraven několik dní poté, co diplomat hrubě odpověděl na Kellyové otázku ve vysílání. V reakci na to Sdružení zahraničních korespondentů uvedlo, že protestuje proti rozhodnutí odstranit Kellyovou z Pompeova letounu.

Připomeňme, že po vysílání začal Mike Pompeo na moderátorku křičet a používal obscénní výrazy. „Myslíš si, že Američanům záleží na Ukrajině?" zeptal se Pompeo.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ukončil rozhovor s Kellyovou náhle 24. ledna 2020  a zavolal ji do své soukromé pracovny bez záznamníku, kde ji v „hanebném chvástání“ pokáral za to, že položila otázky týkající se Ukrajiny během rozhovoru. Přepis rozhovoru byl zaslán na web ministerstva zahraničí USA .

Pompeo uvedl, že incident byl „dalším příkladem toho, jak se "rozmáchla"  média v jejich snaze ublížit prezidentu Trumpovi a jeho administrativě, a prohlásil, že Kellyová lhala o tom, zda budou otázky o Ukrajině v pořadu a jestli by rozhovor po pohovoru mohl být mimo záznam. E-maily zasílané mezi Kellyovou a Pompeem však byly v rozporu s Pompeovým požadavkem. Prezident Donald Trump, který dostal narážku na tento incident z Fox News od Marka Levina, později hrozil, že ukončí financování pro National Public Radio (NPR).

Zdroj: strana.uapz.cz