Filipínští lékaři nindžové se možná brzy budou vkrádat do domácností neočkovaných proti Covid-19 a očkovat je, zatímco spí. (Foto: Flickr)

To je alespoň prezidentův nápad. Tento neortodoxní přístup ke zvýšení proočkovanosti propagoval Rodrigo Duterte během svého posledního pondělního projevu „Talk to the People“.

„Vím, že spousta lidí ještě zvažuje,“ citovala prezidenta místní média. Najděte je tedy v jejich domovech. Vstupte do jejich domovů a očkujte je, zatímco spí. Konec příběhu. Prezident dodal, že je připraven osobně vést noční očkovací zátahy.

Odcházejícímu prezidentovi není cizí používat k řešení různých problémů tvrdých metod. Nechvalně proslul násilným policejním zásahem proti drogové kriminalitě, který se podle kritiků rovnal masovému mimosoudnímu zabíjení.

Začátkem tohoto měsíce ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že 154 policistů zapojených do války proti drogám by mohlo být stíháno za překročení pravomocí.

Duterte již dříve navrhl přístup, jehož cílem je neodmítat očkování. V červnu prohlásil, že ti, kdo se nenechají očkovat, by měli opustit zemi nebo být uvězněni a násilně naočkováni. „Nechám tě zatknout a pak ti tu vakcínu píchnu do zadku,“ varoval tehdy.

Zdroj: philippines.com