Předseda Eurokomise zuří, že jeho plány zneužít Brexitu jako záminky k protlačení centralizace moci Bruselem naráží na odpor národních vlád. „Nový rozběh“ Evropského projektu směřujícího k „naprosté“ politické a ekonomické unii by měl být zanesen do bílé knihy už 8. března. Na tento plán by však někteří voliči mohli pohlížet jako na úchvat moci a údajně se proti němu staví Německo, Francie a Holandsko, které mají strach, že to v nich v letošní volbách posílí euroskepsi.


Tento šéf nevolené výkonné složky Evropské unie Jean-Claude Juncker má ale i jiné obavy.

„Juncker se vzteká, že některé vlády upřednostňují úzké krátkozraké výhledy k servírování voličstvu před budoucností tohoto projektu,“ řekl diplomatický zdroj The Times. „Chce po Brexitu prohloubení unie a nechce být součástí odkazu těch, co s tím nic neudělali.“

O holandském ministerském předsedovi Marku Rutteum, liberálovi, který se chystá utkat se ve volbách s euroskeptikem zaměřeným proti masové migraci Geertem Wildersem, se rovněž říká, že na pana Junckera tlačí, aby odstoupil.

Potenciální odpadnutí tohoto předsedy, které by nejspíš mělo přijít v souběhu s britským spuštěním Článku 50 a s vyjednáváním o Brexitu, by určitě vyslalo rázovou vlnu, co by otřásla celým EU.

Avšak zdroje z Komise opakují své popírání, když pondělní zprávu Breitbart, že pan Junckers uvažuje ve výhledu několika následujících týdnů o rezignaci, zavrhují jako „falešné zprávy a alternativní fakta.“
Loading...