Nově vyhlášený nouzový stav v Kanadě zahrnuje finanční opatření, kde podřizuje crowdfundingové platformy dohledu nad financováním terorismu a povoluje kanadským bankám zmrazit účty podezřelé z financování blokád a pozastavují pojištění vozidel účastnících se protestů, uvedla ministryně financí Chrystia Freelandová. (Foto: Twitter)

„Tyto změny provádíme, protože víme, že tyto (crowdfundingové) platformy jsou využívány k podpoře nelegálních blokád a nelegální činnosti, která poškozuje kanadskou ekonomiku,“ uvedla Freelandová.

Kanadské úřady uvedly, že přibližně polovina finančních prostředků na protesty pochází od amerických podporovatelů. Toronto-Dominion Bank minulý týden zmrazila dva osobní bankovní účty, na které přišlo 1,4 milionu kanadských dolarů na protesty.

Poté, co hlavní crowdfundingová platforma GoFundMe zablokovala dary pro skupinu protestujících, se hlavním penězovodem pro protestující stala americká webová stránka GiveSendGo. Ontarijský soud minulý týden nařídil GiveSendGo zmrazit všechny prostředky podporující blokádu, ale ta prohlásila, že se nepodřídí.

Vzhledem ke kritice, že přístup policie k demonstracím byl příliš tolerantní, Trudeau využije federální policisty k podpoře provinčních a místních sil. „Přes jejich veškeré úsilí je nyní jasné, že existují vážné problémy, pokud jde o schopnost orgánů činných v trestním řízení účinně prosazovat zákon,“ uvedl.

Zdroj: reuters.com