Hejno mikrodronů se autonomně pohybovalo v hustém bambusovém lese v Číně bez GPS a dokázalo se vyhnout stromům, větvím a křoví. (Foto: Youtube)

Neuvěřitelné záběry naznačují, že by tyto drony mohly být jednoho dne využívány při pátracích a záchranných akcích nebo dokonce k zlověstným účelům: k chytání lidí.

Čínští vědci z univerzity v Če-ťiangu zveřejnili zprávu a záběry deseti lehkých dronů manévrujících rychlostí v lese. Technologie, která stojí za těmito drony, autonomně naviguje nejlepší dráhu letu pomocí špičkových senzorů.

Vedoucí autor Xin Zhou v článku zveřejněném ve středu v časopise Science Robotics napsal, že „letecké systémy s více roboty jsou symbolem technologie budoucnosti“, a citoval vědeckofantastické filmy Prometheus (2012), Enderova hra (2013), Star Wars: Epizoda III (2005) a Blade Runner 2049 (2017), kde byly použity drony nebo roje dronů, které nakonec „inspirovaly“ výzkumný tým.

Zde je roj dronů, který se pohybuje po lese. Celé video níže.

V dalším experimentu Zhou a jeho tým ukázali, že roj dronů dokáže sledovat lidský „cíl“ skrze pole stromů.

K přelomovému výzkumu se vyjádřila Enrica Soria z laboratoře inteligentních systémů Švýcarského federálního technologického institutu ve švýcarském Lausanne, která pro The Telegraph uvedla:

„Je to velmi zajímavé:

„Tato práce představuje pozoruhodný příspěvek pro robotickou komunitu a důležitý krok k využití rojů dronů mimo omezené prostředí laboratoře, a to nejen pro průzkum v lesích, ale také pro řadu bezpečnostně kritických misí v prostředí vytvořeném člověkem, jako jsou městské oblasti s lidmi a budovami.“

Děsivé je, pokud výzkumníci technologii přenesou do Pekingu, nebo dokonce do armády, která by mohla pokročilý software dronů využít k lovu lidí, pokud by to bylo pro účely domácího sledování, nebo je vybavit zbraněmi pro moderní bojiště.

Zhruba před pěti lety varovali přední světoví výzkumníci v oblasti umělé inteligence a humanitární organizace před smrtícími autonomními zbraňovými systémy neboli roboty zabijáky, kteří vybírají a zabíjejí cíle bez lidské kontroly. Future of Life Institute zveřejnil toto dystopické video o „vražedných robotech“.

Zdroj: telegraph.co.uk