Americký časopis National Interest zveřejnil článek novináře Michaela Pecka věnovaný jaderné válce mezi Ruskem, USA a Čínou. Podle žurnalisty světový konflikt může začít úplně náhodou.

Dříve světové moci používaly systémy pozorování a rozvědky jen pro to, aby sledovaly starty jaderných balistických raket. Dnes se tyto systémy začaly také používat pro sledování startů nejaderných hlavic, píše autor.

Z toho vyplývá, že si právě tyto systémy mohou splést s jadernými a nejadernými zbraněmi, což může přivést k útokům a válce.

Rusko, Čína a USA se záměrně snaží zmást protivníky a rozmísťují jaderné a nejaderné zbraně ve stejném místě. National Interest píše, že například Rusko rozmísťuje své ponorky s balistickými raketami s jadernými hlavicemi ve stejném místě s ponorkami s obyčejnými zbraněmi.

Autor zdůrazňuje, že zapříčinit válku může absence speciálních vojenských hlídacích satelitů a odmítnutí zastaralých systémů sledování.

Například v USA dnes připravují čtyři satelity Advanced Extremely High Frequency (AEHF), které budou sledovat starty jaderných a nejaderných raket. Není toho dost v nynějších podmínkách. Kromě toho Američané odstraní z výzbroje systém Milstar.

Podle NI je potřeba, aby země rozdělily jaderné a nejaderné zbraně nebo vytvořily speciální satelity, které by sledovaly jaderné hlavice a nereagovaly na nejaderné. Je to ovšem málo pravděpodobné kvůli velkým finančním nákladům.

Zdroj:  ni.org