Po protestech, které vyvolal únik návrhu rozhodnutí Nejvyššího soudu, z něhož vyplývá, že soudci jsou připraveni zrušit ústavní právo na potrat, soudce Clarence Thomas v pátek prohlásil, že soud se nesmí nechat „zastrašovat“. (Foto: Flickr)

Únik informací vyvolal politickou bouři, při níž stoupenci práva na potrat uspořádali shromáždění před budovou soudu a na místech po celých Spojených státech, a také vnitřní krizi v nejvyšším soudním orgánu země, kde probíhá vyšetřování zdroje bezprecedentního odhalení.

Thomas, jeden z nejkonzervativnějších soudců devítičlenného soudu, se při svém projevu na soudní konferenci v Atlantě o protestech proti uniklému návrhu stanoviska zmínil jen okrajově.

Jako společnost „začínáme být závislí na tom, že chceme konkrétní výsledky, a nežijeme s výsledky, které se nám nelíbí,“ řekl Thomas.

‚Nemůžeme být institucí, kterou lze zastrašit, aby vám poskytla právě ty výsledky, které chcete. Události z počátku tohoto týdne jsou toho příznakem.

Policie po protestech, které byly pokojné, obklopila soud vysokým černým plotem.

Soud potvrdil pravost dokumentu, ale označil jej za předběžný. Soud by měl v této věci vydat rozhodnutí do konce června.

Zdroj: dailymail.co.uk