Rusko dodá do zahraničí především technologii domácí vakcíny proti koronaviru, řekl Sputniku ředitel Centra N. F. Gamaleji Alexandr Gincburg. (Foto: Wikimedia)

„O prodeji pravděpodobně živé vakcíny jako takové zde vyrobené bude možné hovořit pravděpodobně za rok, až ochráníme celou naši populaci a přeočkujeme ji,“ dodal.

V nadcházejících dnech bude lék dodán do moskevských klinik.

„Pak proběhne několikadenní screening těch dobrovolníků, kteří se již přihlásili, budou patřičně vyšetřeni, budou provedeny rozbory, nepůjde o občanský právní vztah, budou to prakticky klinické studie. A pravděpodobně někdy kolem 5.-6., no, 7. (září. – pozn. red.) již určitě, myslím, že již přímo začne očkování těchto dobrovolníků,“ řekl Gincburg.

Ruský projekt se stal prvním lékem na světě k prevenci covidu-19 a dostal název Sputnik V. Odborníci připravili vakcínu s podporou Ruského fondu přímých investic. Odborníci zdůraznili, že během klinických studií se u všech dobrovolníků vyvinuly vysoké titry protilátek, nikdo z nich neměl závažné komplikace.

Generální ředitel Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev uvedl, že fond obdržel žádosti z více než 20 zemí o nákup miliardy dávek ruské vakcíny. Zároveň poznamenal, že Rusko se dohodlo na výrobě vakcíny v pěti zemích. Dostupné kapacity podle něj umožňují výrobu 500 milionů dávek ročně.

Ministr zdravotnictví Michail Muraško zdůraznil, že v listopadu až v prosinci bude zahájeno hromadné očkování Rusů z rizikových skupin. Poté začne vakcína přicházet do regionů.

„Vytváří se skupiny dobrovolníků, 40 tisíc lidí. Je to placebo kontrolovaný výzkum, který nám umožní na velkých skupinách sledovat všechny detaily. Vidíme, že vakcína je efektivní a bezpečná,“ poznamenal ruský ministr zdravotnictví.