V Německu a ve Švýcarsku byly podle publikace Süddeutsche Zeitung zaznamenány první podrobné výsledky pitvy lidí, kteří zemřeli na koronavírus COVID-19. (Foto: Flickr)

Publikace měla k dispozici od 22. března do 11. dubna písemnou zprávu hamburského forenzního experta Klause Püschela o pitvě 65 mrtvých s koronavirem. Podle zprávy všichni mrtví trpěli dalšími chorobami, především vysokým krevním tlakem, srdečními infarkty, arteriosklerózou nebo jinými srdečními nemocemi. Ve 46 případech se vyskytly také předchozí choroby plic, 28 mělo jiná zranění nebo transplantace orgánů, 16 trpělo demencí, jiné rakovinou, obezitou a cukrovkou.

Podle publikace byla dosud ve Fakultní nemocnici v Basileji provedena pitva u 20 lidí, kteří zemřeli na koronavirus. „Menší část pacientů měla pneumonii. Pod mikroskopem jsme viděli vážné porušení mikrocirkulace v plicích," řekl profesor Alexander Tzankov, který vedl pitvu. To znamená, že proces výměny kyslíku přestal fungovat.

„Můžete dát pacientovi tolik kyslíku, kolik chcete, prostě ho nelze dále transportovat,“ řekl Tzankov. Podle něj to objasňuje, proč vznikají potíže během umělé ventilace.

Profesor také ohledně výsledků souhlasil s kolegy z Hamburku. „Všichni vyšetřovaní měli vysoký krevní tlak … většina pacientů také trpěla obezitou, měla zjevnou nadváhu," poukázal. Byli to většinou muži, více než dvě třetiny měly už dříve poškozené koronární cévy a jedna třetina měla diabetes, dodal.

Německý institut Roberta Kocha dříve doporučoval omezit pitvy obětí koronaviru na minimum k tomu, aby se předešlo riziku infekce ze strany lékařů nebo zdravotnického personálu. V úterý však ústav své doporučení změnil. „Vzhledem k tomu, že je nemoc nová, je důležité mít co nejvíce pitev,“ řekl viceprezident institutu Lars Schaade. Podle něj tak získáme nové znalosti o viru. Například zjevně „tento virus může infikovat mnohem více orgánů, než bychom mohli poznat z prvních zpráv z Číny,“ dodal.