Skupina novinářů RT přijela do vězení IK-2 ve Vladimirské oblasti v Rusku, kde si odpykává trest ruský opoziční aktivista Alexej Navalnyj. (Foto: Flickr)

Novináři se snažili získat informace od pracovníků nápravného zařízení i od dalších vězňů, jak si vede Navalnyj a jaké jsou jeho podmínky ve vězení.

Zdůrazňuje se, že Navalnyj byl mnohokrát od začátku svého pobytu ve vězení řádně vyšetřen zdravotníky. Zdravotnice Natalia Avdějevovová uvedla, že Navalnému se dostává lékařské péče v plném rozsahu.

„24. března jsme ho dostavili do oblastní klinické nemocnice ve Vladimiru. Následně mu náš lékař neurolog určil léčení, které on odmítl,“ řekla novinářům záchranářka.

Dodala, že Navalnyj dodnes odmítá projít nezbytné procedury a požaduje svého lékaře. Léčení bylo určeno správně a všechny nezbytné léky jsou v zařízení k dispozici.

Spoluvězni Navalného odmítají tvrzení, že mu nedávají usnout a budí ho každou hodinu svícením baterky přímo do obličeje. Nehledě na to, že v jeho spisu stojí, že existuje riziko útěku, nikdo ho během spánku nebudí. Pracovníci nápravného zařízení se přibližují k posteli vězně s připevněnou kamerou, aby se ujistili, že je na místě.

Sam Navalnyj spí v rohu vedle okna na spodní části postele. Jeho soused Konstantin Michalkin řekl, že v IK-2 nikoho netýrají a není ve zvyku chování mimo pravidel. Každý vězeň má volný čas – dvě hodiny denně a volné dni. Přičemž spoluvězeň Navalného prozradil, že bloger odmítá pracovat.

„Poslední dva dny ležel na posteli, do té doby nic nedělal,“ uvedl.

Michalkin upřesnil, že ležet na posteli ve volném čase se nesmí. Podle jeho slov se k blogeru chová klidně, ale všímá si jeho arogantního a nafoukaného tónu při komunikaci.

Zdroj: snews.com