Bývalý slovenský premiér a současný předseda strany Směr-SD Rober Fico pokračuje v kritice svého protějška – bývalého slovenského prezidenta a předsedy strany Za lidi Andreje Kisky. Znovu jde o přijímání uprchlíku. (Foto: Wikipedia)

Fico na své facebookové stránce vyjádřil postoj ohledně přijímání migrantů do zemí Evropské unie. Přidal k tomu i videozáznam svého projevu. Podle šéfa Směru se příčinou evropské imigrační krize stala neprozíravá politika západoevropských států.

„Libye v podstatě jako stát neexistuje. Je to obrovský spor mezi dvěma skupinami v Libyi, co znamená, že Libye nadále zůstala nástupní stanicí pro další a další migranty, kteří přichází ze severu Afriky směrem přes Středozemní moře na jih Evropy a pak do Evropy. Dále máme obrovský problém v Sýrii, máme obrovský problém v dalších a dalších zemích. My (pozn. Směr-SD) ale tvrdíme, že tato forma migrace má především ekonomický charakter,“ uvedl Fico s odvoláním na zprávy o trestních činech imigrantů v evropských státech.

Politik se obává, že země Visegradské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) v rámci EU budou čelit dalšímu tlaku v přijímání migrantů. Podle Fica se V4 podařilo vůči Bruselu tvořit významný blok, jehož likvidaci by považoval za velkou chybu.

Dále lídr Směru znovu připomněl pozici Andreje Kisky vůči imigrantům a znovu vyzval Kisku k televizní debatě ohledně tohoto tématu. 

„Pro mě je šokující, že člověk, který o sobě říká, že byl prezidentem, tady chce přivítat tisíce migrantů. Pro nás (pozn. Směr-SD) je to absolutně neakceptovatelné, je to nezodpovědné, ten pán netuší, co říká,“ reagoval Fico.

„Pane Kisko, jděte do televize a říkejte Slovákům, že tady chcete tisíce imigrantů. Co to bude znamenat pro tuto zemi,“ řekl Fico a položil otázku, jak by Kiska takovou politiku financoval.