Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že je nadšen připraveností USA postavit se na čelo a podpořit velkou kampaň proti jaderným ambicím a regionální expanzi Íránu, které označil za „největší hrozbu pro svět“.

Netanjahu se v neděli sešel s novým ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem, který prohlásil, že americká vláda má „všestrannou íránskou strategii", která přihlíží nejenom k jadernému projektu Teheránu, ale také k „nejaderným" hrozbám z jeho strany, včetně vojenské přítomnosti v Sýrii.

„Írán je třeba zastavit, zastavit jeho snahu o získání atomové bomby, zastavit jeho agresi. Chceme to udělat společně. Jsem znovu velmi nadšen pevnou podporou, kterou USA poskytují Izraeli v této společné kampani, která předpokládá účast mnoha dalších států," řekl Netanjahu ve svém prohlášení po ukončení jednání.

„Podle mého názoru je největší hrozbou pro svět, pro dvě naše země a všechny ostatní, syntéza výbojného islamismu s vojensko-jaderným potenciálem, a sice s pokusem Íránu o získání jaderné zbraně," dodal premiér.

Trump pohrozil zpřísněním, anebo, podaří-li se to, anulací jaderné dohody, kterou uzavřelo s Íránem šest velmocí, včetně USA, v roce 2015 za předcházejícího prezidenta Baracka Obamy.

Írán údajně vyvíjí jaderné zbraně

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí večer vystoupil se zvláštním posláním, ve kterém uvedl, že izraelská rozvědka získala informace o íránském vojenském jaderném programu. Podle něj Izrael získal tisícovky dokumentů, které dokazují, že Teherán lhal, když podepisoval jadernou dohodu.

„Tyto údaje s jistotou dokazují, že Írán lhal, že nikdy nevyvíjel vojenský jaderný program," prohlásil Netanjahu.

Podle něj izraelská rozvědka před několika týdny získala půl tuny materiálu, včetně 55 tisíc stránek textových dokumentů, které dokazují, že Írán pracuje na tzv. projektu Amad.