Ve Francii probíhá korupční vyšetřování bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten měl údajně na svou předvolební kampaň dostávat kufry peněz od Muammara Kaddáfího. V době arabského jara se však Francie postavila tvrdě proti svému bývalému spojenci. Chtěl Sarkozy odstranit Kaddáfího, aby zametl stopy?

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy se těšil dobrým vztahům s libyjským diktátorem Muammarem Kaddáfím. Přesto Francie byla jednou z vůdčích zemí, které prosadily svržení jeho režimu. Podle novináře Joe Penneyho z The Intercept probíhající vyšetřování Sarkozyho korupční aféry může odhalit skutečné motivy francouzské intervence v Libyi.

Minulý měsíc byl Sarkozy zadržen policií a vyslýchán v případě údajného nelegálního financování Muammara Kaddáfího jeho předvolební kampaně v roce 2007. Kromě toho je bývalá hlava Páté republiky obviňována z ovlivňování vyšetřování Kaddáfího kauzy.

V roce 2012 francouzský portál Mediapart zveřejnil dokumenty, které podepsal šéf tajné služby Kaddáfího režimu Moussa Koussa a jež dokládají, že Sarkozy dostal 50 milionů eur na svou předvolební kampaň v roce 2007. Později francouzské úřady potvrdily, že se jedná o pravý podpis.

Tuto skutečnost potvrdil v rozhovorech s novináři i bývalý libyjský premiér Baghdadi Mahmudi. Kromě toho francouzské úřady zkoumají ručně psané poznámky ropného ministra Kaddáfího vlády Shukriho Ghanema, které popisují tři platby Sarkozymu o celkové částce 6,5 milionů eur. 29. dubna 2012, týden po prvním kole prezidentských voleb, ve kterém se Sarkozy ucházel o druhý termín, byl Ghanem nalezen mrtvý ve Vídni.

Mohla být francouzská intervence snahou zamést stopy, které vedou k Sarkozymu? Když již bylo evidentní, že Spojené státy chtějí v Libyi zasáhnout, tak se Francie postavila do čela této kampaně. Paříž tvrdě prosazovala cestu, při které bude vše spojené s Kaddáfím zničeno.

„Francouzský prezident, který stanul v čele Evropy ve vojenské intervenci proti Kaddáfímu, chtěl kompenzovat diplomatické chyby v Tunisku a Egyptě a byl nejspíše rozzuřen neúspěšnou zbrojní zakázkou s Kaddáfím," píše autor článku. „Teď to vypadá, že Sarkozy chtěl změnit příběh tak, aby vzbudil dojem, že stál v čele demokratické intervence proti Kaddáfímu," dodává.

Zdroj:  snews.com