Novináři portálu Intercept odhalili, komu ve Spojených státech vyhovuje válka na Ukrajině. Výsledek zjištění je stejně paradoxní jako orwellovský – Americkému institutu pro mír! Přičemž, jak novináři připomínají, je hlavním cílem této instituce je udržovat mír ve světě pomocí „nenásilného řešení konfliktů". Ale jeho předseda, Stephen Hadley, je neúprosný jestřáb, jehož obhajoba větších vojenských intervencí často úzce zapadá do zájmy firmy Raytheon, zbrojařského dodavatele, která Hadleye platí jako člena svého představenstva, píše Intecept pod titulkem: "Jestřábí předseda institutu pro mír chce z Ukrajiny posílat Rusy zpět v igelitových pytlích".


Šéf amerického institutu pro mír (The United States Institute of Peace) Stephen Hadley po celou dobu apeloval ve prospěch rozšiřování vojenských intervencí do záležitostí jiných států. Takže za prezidenta George W. Bushe mluvil o potřebě invaze do Iráku, pak lobboval za letecké údery v Sýrii. A v loňském roce se Hadley opakovaně vyjadřoval ve prospěch eskalace konfliktu na Ukrajině.

Například na Globálním fóru v polské Wroclawi v červnu argumentoval ve prospěch vyzbrojení ukrajinské vlády, aby „Putin poznal cenu toho, co dělá Rusko na Ukrajině“ v podobě „igelitových pytlů pro zabité ruské vojáky“.

Kevin Connor, ředitel skupiny pro veřejnou odpovědnost, kritizoval práci Hadleye pro Raytheon již v minulosti, a nyní žádá jeho odstoupení.

„Pokud je Americký institut pro mír jen orwellovskou absurditou, pak je Hadley vhodným předsedou," říká Connor. „Chce-li prokázat, že to tak není, tak rezignace Hadleye nebo jeho odstranění by byl krok správným směrem."

Hadley slouží také jako dobře placený člen představenstva Raytheon, společnosti, která chce získat podíl na zvýšené vojenské pomoci pro Ukrajinu a Polsko. Hadley je členem představenstva Raytheon od roku 2009 a jen loni mu byla vyplacena odměna v hotovosti a akciích v hodnotě 290 tisíc dolarů.

Pro firmy, jako Raytheon, jsou globální nestabilita a intervence dobré pro obchod, konstatují novináři. Konflikt na Ukrajině rovněž zvýšil její zisky a firma ohlásila letos vyšší než očekávané příjmy. S tím souvisí i iniciativa dalšího jestřába, republikánského senátora McCaina, který lobuje za to dodávat na Ukrajinu raketové systémy Juvelin. A ty vyrábí Lockheed Martin a Raytheon.

Hadley je rovněž poradcem prezidentské kampaně Jeba Bushe v zahraniční politice a národně bezpečnostních otázkách.

Ale není to poprvé, kdy ústav sloužil jako platforma pro americkou jestřábí zahraniční politiku, připomínají novináři. Robert Turner, první prezident ústavu a jmenovaný prezidentem Ronaldem Reaganem, vyjádřil podporu pravicovým eskadrám smrti v Nikaragui, známých jako Contras. Dále to byl neokonzervativní vůdce, jako Daniel Pipes, obhájce etnického profilování a invazí do zemí Středního východu. Eric Edelman, současný člen správní rady, vyzval Obamovu vládu k zvyšování vojenských výdajů, aby USA podpořily izraelský vojenský úder na Írán, a země NATO k nasazení jaderných zbraní do bývalých států Varšavské smlouvy, které jsou nyní členy NATO ve snaze čelit Rusku.

Kromě milionů dolarů, které institutu poskytuje americká vláda, je také sponzorován soukromými dary, včetně grantu 1 milionu dolarů od výrobce zbraní Lockheed Martin. Tento institut sídlí v budově za 186 milionů dolarů s výhledem na National Mall ve Washingtonu.

Zdroj: firstlook.org, pz.cz