Šéf Trikolóry Václav Klaus mladší se ostře vyjádřil vůči politické situaci v Bělorusku. Poslanec totiž uvedl, že by běloruský prezident Alexandr Lukašenko měl již dávno ve své funkci skončit. (Foto: Facebook)

Označil ho rovněž za diktátora a vyslovil naději na demokratizaci v republice. Stanovisko Klause ml. mnohé uživatele na sociálních sítích přivedlo do rozpaků.

Politické dění v Bělorusku, kde již skoro týden po prezidentských volbách probíhají protivládní demonstrace, neuniklo pozornosti ani českému poslanci a předsedovi politického hnutí Trikolóra Václavu Klausovi mladšímu. Ten se totiž rozhodl vyjádřit svůj postoj vůči tamějšímu prezidentu Alexandru Lukašenkovi. Ve svém příspěvku na Facebooku se Klaus ml. pustil do běloruského prezidenta a označil ho za diktátora, jehož politika podle něj již dávno neodpovídá současné politické realitě v Evropě.

„Lukašenko – poslední evropský diktátor sovětského typu, měl už dávno skončit. Přeji, jako všem národům, Bělorusům svobodu a demokracii,“ napsal český politik.

Postoj Klause ml. vyvolal rozporuplnou reakci mezi uživateli na Facebooku, kde politik zveřejnil svůj příspěvek. U značné části z nich tento výrok vyvolal smíšené pocity, mnozí totiž zdůrazňovali, že o osudu své země mají rozhodovat především běloruští občané.

„Mám stejný názor. Myslím si ale, že by si tuhle bitvu měli Bělorusové vybojovat sami. Jakmile by přišla nějaká pomoc ze zahraničí, vždy se na to už bude pohlížet různou optikou, do budoucna to nebude dobře,” vysvětlil svůj názor uživatel Vladimír Fiala.

Nechyběla ani kritičtější vyjádření. Řada komentujících se domnívá, že se převážně jedná o ekonomické zájmy, nikoliv o hodnoty a snahu podpořit svobodu.

„Proč máte potřebu vměšovat se do suverenity jiného státu?? A nemaskujte to demokracií. Všichni ví, že i tentokrát jde především o trhy jako všude jinde,” píše Tomáš Doležal.

Další uživatelé varovali Klause ml. před podporou barevné revoluce.

„Pane předsedo, to píšete vy nebo vám někdo naboural účet? Vy podporujete barevné revoluce? Ať si Bělorusové tohle vyřeší sami,” vyzval uživatel Pavel Aron.

Názor šéfa Trikolóry překvapil i řadu dalších komentujících, kteří od něj zjevně očekávali poněkud odlišné pozice.

„Václave, to myslíte vážně??? Snad se Vám někdo naboural do fb účtu. Další Ukrajina v osnovách EU – USA. Nevěřím, že toto je Váš názor na Bělorusko?” netají své zklamání příznivec Trikolóry Marek Trunečka.

Obdobnou reakci prokázal i uživatel Radek Ziskavsky.

„Tedy pane Klaus, nemohu věřit svým očím. Že zrovna vy nebo dokonce Trikolóra se stanete agentem vývozu demokracie, je to poslední, co bych čekal,” uvedl.

Zdroj: snews.com