Klasifikace na základě pokusů o „podkopávání svobodného demokratického řádu“ otevírá cestu ke sledování strany a pravděpodobně oživí diskusi o jejím zákazu. (Foto: Flickr)

Německá domácí zpravodajská služba označila stranu Alternativa pro Německo (AfD) za „pravicově extremistickou“ skupinu.

Označení, které v pátek zveřejnil Spolkový úřad pro ochranu ústavy na základě auditu bezpečnostní služby BfV, činí stranu předmětem sledování.

Mohlo by také oživit diskusi o možném zákazu AfD, která v posledních letech prudce stoupla v popularitě a v únorových parlamentních volbách se umístila na druhém místě.

BfV, který již označil několik místních poboček AfD za extremistické, uvedl, že se rozhodl dát nálepku celé straně kvůli jejím pokusům „podkopat svobodný a demokratický“ řád v Německu.

„To je patrné z četných xenofobních, protimenšinových, protiislámských a protimuslimských výroků, které vedoucí představitelé strany neustále pronášejí,“ dodala.

AfD, která těží z rostoucích protiimigračních nálad uprostřed hospodářského zpomalení země a v současné době vede v několika průzkumech veřejného mínění, odsoudila toto označení jako „jasně politicky motivované“.

Označení přichází jen několik dní předtím, než má Friedrich Merz, předseda konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), složit přísahu jako nový německý kancléř.

Uvnitř strany, která vyjednala koaliční dohodu s levicovými sociálními demokraty, probíhá vášnivá debata o tom, jak se v novém parlamentu vypořádat s AfD.

Utajení usnadní úřadům používání tajných metod sledování AfD, včetně odposlouchávání komunikace. Mohlo by to také znovu oživit pokusy o zákaz AfD.

Odstupující německý kancléř Olaf Scholz ze sociální demokracie v pátek uvedl, že je proti spěchu se zákazem AfD, a dodal, že by se to mělo „pečlivě vyhodnotit“.

Radikální pravicová strana je již delší dobu pod drobnohledem BfV kvůli svým vazbám na extremisty a vazbám na Rusko.

Z 38 800 krajně pravicových extremistů, které agentura loni napočítala, je více než 10 000 členů.

Některé frakce AfD, včetně tří regionálních stran na východě země a jejího mládežnického křídla, již byly klasifikovány jako extremistické.

Strana jako celek byla v roce 2021 klasifikována jako případ podezření na extremismus. Bezpečnostní služby nyní toto označení formalizovaly pro celostátní stranu jako celek.

Ministryně vnitra Nancy Faeserová uvedla, že klasifikace je „jasná a jednoznačná“ a vyplynula z 1100stránkového „komplexního a neutrálního auditu“, který neměl žádný politický vliv.

Spoluvedoucí AfD Alice Weidelová a Tino Chrupalla v prohlášení obvinili stranu, že je „veřejně diskreditována a kriminalizována“.

„Je smutné vidět stav demokracie v naší zemi, když staré strany nyní používají i ty politicky nejpochybnější prostředky proti nejsilnější opoziční straně,“ uvedl Anton Baron, zákonodárce AfD ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko.

Zdroj: aljazeera.com