Někteří američtí a západní představitelé se domnívají, že letošní zima poskytne příležitost pro diplomacii mezi Ruskem a Ukrajinou, protože si myslí, že ani jedna ze stran nemůže plně dosáhnout svých cílů ve válce, uvedla ve středu televize NBC News s odvoláním na anonymní zdroje.

„V zimě se vše zpomaluje,“ uvedl jeden ze západních představitelů. „Potenciál pro rozhovory bychom rádi viděli, kdyby k nim došlo.“ Ve zprávě se uvádí, že západní vojenští představitelé nevěří, že Ukrajina dokáže vytlačit Rusko ze všech území, kterých se zmocnila.

Ve středu také Rusko oznámilo, že se stahuje z jihoukrajinského města Cherson. Američtí a západní představitelé řekli televizi NBC, že pokud Ukrajina znovu získá Cherson, mohlo by to vládě Volodymyra Zelenského zajistit „lepší pozici pro vyjednávání“.

Italský list La Repubblica tento týden uvedl, že USA a NATO by si mohly myslet, že pokud Ukrajina znovu získá Cherson, je možné vést mírové rozhovory. List uvedl, že západní mocnosti zvažují diplomacii kvůli hrozbě použití taktických jaderných zbraní a skutečnosti, že pokud bude Rusko na Ukrajině poraženo, může se sblížit s Čínou.

Představitelé také pro NBC uvedli, že ztráta Chersonu by mohla snížit ochotu Ruska jednat s vládou Vladimira Putina, ale Moskva ve středu potvrdila, že je jednání otevřená. „Jsme připraveni jednat, samozřejmě s přihlédnutím k realitě, která se v tuto chvíli objevuje,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

USA po celou dobu války tvrdily, že nebudou Ukrajinu tlačit k jednacímu stolu. USA a jejich spojenci také odrazovali od mírových rozhovorů s Ruskem, když byla dohoda na dosah poté, co se koncem března v Istanbulu uskutečnilo osobní jednání mezi Ukrajinou a Ruskem.

Bývalý britský premiér Boris Johnson po istanbulských rozhovorech odcestoval do Kyjeva a vyzval Ukrajinu, aby s Ruskem nevyjednávala, a jednání nakonec ztroskotala. Nyní se však zdá, že dochází ke změně v přístupu Západu, kdy USA alespoň zkoumají myšlenku diplomacie.

Jeden z ukrajinských představitelů řekl televizi NBC, že když poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan minulý týden navštívil Kyjev, nadhodil se Zelenským myšlenku, kdy konflikt skončí a zda by mohl zahrnovat diplomatické řešení. Sullivan podle něj nechtěl na Ukrajinu tlačit, aby vyjednávala, ale řekl, že Kyjev by měl změnit svůj postoj k vyjednávání, aby si udržel podporu svých západních podporovatelů.

Prezident Biden ve středu zopakoval veřejný postoj administrativy, že je na Ukrajině, kdy bude s Ruskem jednat. „Nic o Ukrajině bez Ukrajiny,“ řekl novinářům. Zelenskyj nedávno podepsal dekret vylučující mírové rozhovory s Ruskem, dokud je Putin prezidentem, ale zdálo se, že tento týden po Sullivanově návrhu od tohoto požadavku upustil. Zelenskij řekl, že je otevřen rozhovorům s Ruskem, ale trvá na podmínkách, které jsou pro jednání nesplnitelné, včetně úplného stažení Ruska a zaplacení válečných škod Moskvou.

Zatímco se jedná o diplomacii, Spojené státy a NATO se také připravují na podporu Ukrajiny ve válce na další roky a Rusko posiluje své pozice poté, co mobilizovalo 300 000 čerstvých vojáků, což signalizuje, že se možná blíží ofenziva. Podle NBC plánuje Kongres schválit nový balíček pomoci pro Ukrajinu v hodnotě někde mezi 40 a 60 miliardami dolarů.

Zdroj: antiwar.com