Čínský obranný dodavatel se připravuje na první zkušební let skateboardu s tryskovým pohonem na člověka v příštím roce, informoval deník South China Morning Post (SCMP). (Foto: SCMP)

Zařízení s kolmým startem ve tvaru vznášedla Mattel Hoverboard Martyho McFlye z filmu Návrat do budoucnosti II dokáže vynést člověka o hmotnosti až 220 kilogramů do výšky téměř 10 000 stop. Obsluha skateboardu, přezdívaného „SF-FB-30“, může letět až deset minut rychlostí až 93 km/h.

Systém řízení letu SF-FB-30 je poháněn umělou inteligencí, která umožňuje operátorovi manévrovat s létajícím prknem stejně jako se „skateboardem“, napsal tento týden Pekingský institut energetických strojů, dodavatel čínského vesmírného programu a hypersonických zbraní, ve svém posteru na Mezinárodní výstavě letectví a kosmonautiky v Ču-chaji v provincii Kuang-tung.

„Nejrychleji postupujeme v Číně. Náš stroj je jednodušší a snadněji se používá než podobné projekty v jiných zemích,“ řekl SCMP zástupce Pekingského institutu energetických strojů.

Zástupce uvedl, že umělá inteligence desky může sama létat a tahat náklad nebo dokonce přepravovat cestující.

Institut uvedl, že deska má obranné aplikace, například ji lze použít k nalodění na unesenou kontejnerovou loď. Kromě vojenského využití by deska mohla být použita i v civilním světě pro pátrací a záchranné operace, evakuaci budov a městskou dopravu.

Mezitím v západním světě létají britští vojáci v jetpacích ve stylu „Iron Mana“, aby si procvičili nastupování na nepřátelská nebo unesená plavidla.

Společnost Gravity Industries, začínající firma zabývající se létáním s lidmi, která sídlí ve Velké Británii, nedávno zveřejnila záběry těchto jetpacků létajících kolem newyorského přístavu.

Kromě hypersonických zbraní, dronů s umělou inteligencí a letadel páté a brzy i šesté generace tak globální velmoci hledají skateboardy a jetpacky s tryskovým pohonem pro nové možnosti mobility na moderním bojišti.

Zdroj: scmp.com