Příští týden by se měla podepsat smlouva s firmou Pfizer na nákup léku na covid-19, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Dnes novinářům sdělil, že nabídka je na 100 tisíc dávek za dvě miliardy korun. (Foto: Wikimedia)

Kromě toho prověří počty a dobu použitelnosti monoklonálních protilátek, ve hře je i darování potřebným zemím. Pakliže se nepodaří jejich využití, stát je od nemocnic odkoupí a odepíše.

„Nabídka firmy, kterou diskutujeme, činí 100 000 dávek a chce za to dvě miliardy. S tím, že 25 procent té dávky bude dodávat vždycky po čtvrtletích,“ řekl Válek.

Podle firmy by ale první dodávka v prvním čtvrtletí mola být až na konci března.

„Rozhodně ten lék objednám, i když jsem si vědom, že část možná dorazí až poté, co omikron zmizí. Ale ten lék je účinný na všechny typy variant covidu,“ doplnil ministr.

Jak sdělil dále, smlouvu s výrobcem podepsalo zatím jen Německo, Válek by chtěl nákup koordinovat s dalšími okolními státy. Nutno podotknout, že lék dostal schválení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zatím jeho hodnocení nedokončila, avšak uvedla, že státy mohou paxlovid používat brzy po diagnostikování infekce.

Ministr kromě toho sdělil, že se zřejmě navýší i objednávka protivirového léku molnupiravir. Ten byl do Česka dodán na začátku prosince.

Podle předsedy České společnosti infekčního lékařství Jana Evangelisty Purkyně Pavla Dlouhého bylo schváleno také nové využití remdesiviru u ambulantních pacientů podobně jako monoklonální protilátky formou tří infuzí, které vykazuje až 85procentní účinnost i na omikron.