Letecký a kosmický podnik založený zesnulým spoluzakladatelem společnosti Microsoft Paulem Allenem se připravuje na let největšího letadla na světě v rámci nadcházejícího letového testu, jehož součástí bude údajně i oddělovací zkouška hypersonického kluzáku. (Foto: Youtube)

Pozorovatelé v Mojave Air and Space Port ve čtvrtek sdělili serveru TheAviationist, že dvoutrupé letadlo „Roc“ společnosti Stratolaunch se nachází mimo svůj masivní hangár s běžícími motory.

Další zdroje leteckému blogu sdělily, že „letoun se připravuje na nadcházející zkušební let, který má údajně zahrnovat test odděleného shozu bezpilotní hypersonické makety Talon-A, která je pro tento údajný nadcházející test označována jako „Talon-0″.“

Zdroje obeznámené s projektem uvedly, že Roc může být připraven k letu „za dva až tři týdny“.

Uváděný nadcházející let Stratolaunch za „dva až tři týdny“ byl pro TheAviationist popsán jako zkouška toho, jak se opakovaně použitelný bezpilotní hypersonický letoun Talon-A oddělí od nosného letounu Stratolaunch. Zdroj nám sdělil, že: „Talon-0 je přesnou reprezentací hmotnosti, C.G. [těžiště] a aerodynamických charakteristik Talonu-1. V případě Talonu-1 se jedná o přesnou reprezentaci. Má dokonce systém pro čerpání kapaliny, který simuluje proudění paliva.“

Bude to osmý let letounu a první s hypersonickým zkušebním prostředkem, ačkoli se budou provádět pouze separační zkoušky.

V budoucnu by se Pentagon mohl stát hlavním zákazníkem služeb společnosti Stratolaunch v oblasti vypouštění letadel. Společnost má smlouvu s Air Force Research Laboratory na testování hypersonických vozidel.

Připomeňme, že Amerika v hypersonickém závodě zaostává, zatímco Rusko a Čína tyto nové zbraně nasazují.

Zdroj: theaviationist.com